TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyfrowe priorytety Polski na czas prezydencji w UE

Nachodzi prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. Będziemy piastować tę funkcję w pierwszym półroczu 2025 roku. Polska ma przedstawić na ten okres program skupiający się również na zagadnieniach cyfrowych. Jakie będą priorytety w tym obszarze i na czym będziemy się skupiać?

Temat prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej i priorytetów cyfrowych w programie naszego kraju na ten okres poruszony został w trakcie Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2024.

– Jeżeli chodzi o nasze priorytety w ramach prezydencji, to przede wszystkim: cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja, nowoczesne technologie, rozwój rynku telekomunikacyjnego, dyplomacja cyfrowa oraz współpraca transatlantycka. Na tym się skupiamy. Chodzi przede wszystkim o połączenie współpracy pomiędzy krajami, aby Unia Europejska stała się konkurencyjna – tu mówimy przede wszystkim o Polsce i stawiamy na kwestie związane z rozwojem nowoczesnych technologii, AI – powiedział Rafał Rosiński, wiceminister cyfryzacji.

W ramach prezydencji ma być też utworzony Europejski Fundusz Cyberbezpieczeństwa.

– Współpraca musi być spójna. Nie możemy patrzeć tylko przez pryzmat pojedynczego kraju, a na to, co dzieje się poza granicami naszego kraju i rosnące cyberataki. Musimy mieć środki, aby zabezpieczyć te działania, między innymi temu ma służyć wdrożenie dyrektywy NIS 2 – przekonywał Rafał Rosiński

Wiceminister zapewnił, że nowelizacja ustawy o KSC pojawi się w kwietniu/maju 2025 r. Zanim to nastąpi resort ma prowadzić rozmowy z podmiotami, których KSC dotyczy.

– Ostatnio uczestniczę w pracach Zespołu Społeczeństwa Informacyjnego – m.in. pewne uwagi w tym zakresie są zgłaszane przez samorządy terytorialne. Kwestia jak szeroko pójść w konsultacjach między tymi grupami. Zgłaszane są też przez biznes, który sugeruje, aby nie przeregulować rynku. Oczywiście mamy także pomysł na stworzenie tzw. lokalnych centrów cyberbezpieczeństwa – podkreślił wiceminister.

Ważny temat: cyfrowa dyplomacja

Istotną kwestią dla prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej będzie budowanie „cyfrowej dyplomacji”. Rozumiana jest jako relacje w ramach Unii Europejskiej, ale również ze Stanami Zjednoczonymi.

– Cyfrowa dyplomacja ma swój zasięg po pierwsze w ramach Unii Europejskiej – to współpraca pomiędzy krajami i wypracowanie rozwiązań dotyczących uregulowań związanych z internetem czy etyką w tym zakresie – ale także przede wszystkim współpraca ze Stanami Zjednoczonymi. Tu mówimy o dyplomacji transatlantyckiej i działania w tym zakresie także są prowadzone. Niedawno podpisano porozumienie z Departamentem Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, gdzie ustalono pewne ramy w kwestii wymiany i zapobiegania ransomware – zapowiedział Rafał Rosiński.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze