TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Cyfrowe euro nadciąga – powinniśmy się cieszyć czy obawiać?

Europejski Bank Centralny pracuje nad cyfrowym euro. Ma to być pierwsza wspólna europejska cyfrowa waluta. W trakcie prac prowadzone są również konsultacje społeczne i badania opinii publicznej. Te przeprowadzone w Niemczech nie napawają optymizmem.

Digital Euro, czyli cyfrowe euro, to elektroniczna forma pieniądza. Ma być emitowana przez Europejski Bank Centralny (EBC). Waluta będzie dostępna dla wszystkich w strefie euro. Nie zastąpi gotówki, a jedynie ją uzupełni. Jednak patrząc na nastroje społeczne i podejście do cyfrowego euro tych, którzy mieliby z niego korzystać, nie ma w tym nic pewnego.

EBC pracuje właśnie nad możliwością wydania cyfrowego euro. Współpracuje w tym celu z krajowymi bankami centralnymi strefy euro. Przygotowania do wprowadzenia Digital Euro rozpoczęły się w listopadzie 2023 r.

Po co wprowadzać cyfrowe euro?

Podstawowym powodem wprowadzenie cyfrowej waluty europejskiej jest fakt, że obecnie brak jest europejskiej opcji płatności cyfrowej obejmującej całą strefę euro. 13 z 20 krajów UE jest zależnych od międzynarodowych systemów kart płatniczych.

Digital Euro byłoby europejskim środkiem płatniczym, który jest dostępny i akceptowany we wszystkich krajach strefy euro. Wspierałoby w ten sposób innowacje w płatnościach detalicznych. Innym jego zadaniem byłoby wzmocnienie międzynarodowej roli euro.

Cyfrowe euro będzie można przechowywać w elektronicznym portfelu założonym w banku albo u publicznego pośrednika. Pozwoli na dokonywanie wszystkich zwykłych elektronicznych płatności w takich miejscach jak:
– lokalne sklepy
– zakupy online,
– przelewy do znajomych.

Jakie zagrożenie niesie cyfrowe euro?

Wprowadzenie cyfrowego euro to nie tylko wygoda, ale również zagrożenia, które może to ze sobą nieść. Wciąż są one analizowane.

Jednym z zagrożeń jest kwestia prywatności. Cyfrowe euro byłoby formą pieniądza emitowanego przez bank centralny. W teorii pozwala to na śledzenie transakcji w bardzo szczegółowy sposób. Budzi to obawy o nadzór nad wydatkami obywateli i obywatelek, a także gromadzeniu danych o ich zachowaniach finansowych.

Chociaż Europejski Bank Centralny zapewnia, że cały projekt ma również na uwadze ochronę danych osobowych, to nie można mieć gwarancji, że takie możliwości systemu nie zostaną w przyszłości wykorzystane. Wciąż także kwestie ochrony prywatności nie są do końca określone i stanowią przedmiot badań w projekcie.

Istnieje też zagrożenie cyberataków na cyfrową walutę. By zapewnić przed tym ochronę, cyfrowe euro wymagałoby bardzo silnych zabezpieczeń. Jednak nawet wtedy ochrona środków obywateli i stabilność systemu finansowego nie byłaby pewna. Wystąpienie luk w zabezpieczeniach mogłoby doprowadzić do utraty środków poszczególnych osób, ale również zachwiania stabilność systemu finansowego.

W tym wypadku również  EBC zapewnia, że bezpieczeństwo będzie kluczowym elementem projektu cyfrowego euro. Ale pełna odporność na cyberzagrożenia jest trudna, a może nawet niemożliwa, do osiągnięcia dla jakiegokolwiek systemu.

Nic zatem dziwnego, że badanie przeprowadzone pośród przyszłych użytkowników cyfrowego euro w Niemczech, nie przyniosło pozytywnych wiadomości. Mając na uwadze te zagrożenia, ludzie nie są chętni do korzystania z nowej waluty. Nie odczuwają też takiej potrzeby.

Wpływ cyfrowego euro na Polskę

Chociaż Polska nie jest w strefie euro, to prowadzenie Digital Euro miałoby wpływ również na nasz kraj. Jako członek UE Polska także mogłaby korzystać z infrastruktury i innowacji płatniczych, które to ze sobą niesie.

Wprowadzenie cyfrowego euro pozwoliłoby polskim przedsiębiorstwom i konsumentom na łatwiejszy handel z partnerami w strefie euro. Przyczyniłoby się to do zwiększenia transgranicznego handlu elektronicznego i usług.

Cyfrowe euro stanowiłoby też alternatywę dla tradycyjnych walut i metod płatności. Zmniejszyłoby zależność od zagranicznych systemów płatniczych. Wiążą się one z wyższymi opłatami i dłuższym czasem przetwarzania transakcji. Digital Euro to zniesienie tego typu trudności.

Czy jednak korzyści przewyższają zagrożenia?

Źródło: spidersweb.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze