Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni oferujący dostęp do usługi telewizyjnej mogą skorzystać z wielu rozwiązań dostępnych na rynku. Jedne są lepsze, inne gorsze. Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że dostępne opcje wyczerpują możliwości rynku. Grupa MiŚOT, tworząc KameleonTV, udowadnia, że można nie tylko inaczej, ale i lepiej.
Prostota, funkcjonalność i elastyczność – tak można w wielkim skrócie podsumować KameleonTV. Przekonują się właśnie o tym mali i średni operatorzy telekomunikacyjni, którzy zapisali się na testy.
Podpisując umowę ze spółką celową Grupy MiŚOT realizującą projekt (Projekt IdM sp. z o.o.) operator zyskuje możliwość aktywacji usługi telewizyjnej swoim klientom końcowym. Do systemu eMU, w którym dokonuje się aktywacji, trzeba wpisać jedynie imię, nazwisko i adres e-mail klienta. To wszystkie informacje, jakie są niezbędne do uruchomienia jednego z trzech pakietów. Wszystkie wrażliwe dane zostają u MiŚOT-a. Aktywacja usługi odbywa się za pośrednictwem adresu e-mail wpisanego do systemu. Klient do KameleonTV loguje się za pośrednictwem numeru konta abonenckiego i hasła, które sam ustali.
Dzięki unikalnemu modelowi współpracy, jaki został wypracowany z nadawcami, uczestnicy projektu wspólnie będą budować wolumen ilościowy agregowany w Projekcie IdM z korzyścią dla wszystkich podmiotów. Operatorzy uczestniczący w projekcie mogą czuć się całkowicie bezpiecznie, również dzięki temu, że za pośrednictwem akcji Grupy MiŚOT, które mogą nabywać stają się oni de facto właścicielami spółki Projekt IdM realizującej KameleonTV.
Wzory umów z abonentem będą dostępne dla uczestników projektu i aktualizowane zgodnie ze zmieniającymi się przepisami prawa. Nie będzie też ukrytych kosztów i dodatkowych opłat czy wymaganych minimów.
Usługa będzie działała w oparciu o dowolny STB Android TV, które są dostępne w sklepach RTV. Urządzenia takie będzie można również zakupić za pośrednictwem Sklepu MiŚOT w preferencyjnych cenach. – W pierwszej kolejności będą dostępne STB firmy Beacon i ZTE, pracujemy również nad przystosowaniem dekoderów Arris – informuje dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju Grupy MiŚOT Paweł Białas.
KameleonTV będzie również działać na telewizorach smart oraz urządzeniach mobilnych opartych o system operacyjny Android oraz iOS.
W KameleonTV dostępne będą trzy pakiety: żółty, niebieski i zielony. W ramach testów technicznych usługi udostępniony został pakiet żółty, który będzie pierwszym pakietem produkcyjnym w sprzedaży. Pozostałe pakiety zostaną udostępnione w kolejnych etapach.
Korzystne stawki dla MiŚOT-ów, brak minimów oraz możliwość wybrania dowolnego dekodera Android TV mają spowodować większą atrakcyjność oferty telewizyjnej dla małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, którzy usługę tę chętniej będą sprzedawać w połączeniu z internetem. Uruchomienie KameleonTV nie wymaga wizyty technika, co dodatkowo obniża koszt pozyskania klienta.
Korzyścią dla klienta końcowego jest możliwość dodania pięciu urządzeń końcowych i równoległe oglądanie trzech strumieni telewizyjnych w tym samym czasie. Dzięki systemowi adaptive streaming jakość obrazu będzie dostosowywała się do prędkości łącza. Usługa będzie działa stabilnie również przy mniejszych przepustowościach.
KameleonTV dzięki autorskiemu rozwiązaniu możliwości wyniesionego proxy/cache dla unicast nie spowoduje kłopotów, gdy dojdzie do wysycenia łączy. IdM wdraża wtedy w sieci operatora rozwiązanie, które uchroni przed takim problemem.
Do testów usługi można jeszcze dołączyć. Wymagany jest open peering w jednym z węzłów EPIX. Pytania należy kierować do działu handlowego na adres e-mail: handlowy@misot.pl.