Ze słowem “backup” nie spotkał się pewnie każdy, stąd nie wszyscy będą wiedzieli, czym on właściwie jest. Określenie to występuje w branży informatycznej i stanowi inne nazewnictwo kopii bezpieczeństwa lub kopii zapasowej danych, które zostają zapisane na komputerze bądź urządzeniu mobilnym. Obejmuje wszelkie pliki, foldery czy bazy danych. Utworzone kopie mają służyć możliwości odtworzenia oryginalnych plików w przypadku ich utraty bądź uszkodzenia.
Utworzenie kopii zapasowej nie jest trudnym zadaniem i można wykonać je na dwa sposoby – online bądź lokalnie. Co to znaczy? Zapisując swoje dane w tak zwanej chmurze, wykonuje się kopiowanie pierwszą metodą. Druga natomiast polega na czymś innym, ponieważ aby zrobić taki backup, pliki należy zgrać na jakiś zewnętrzny nośnik w postaci pendrive’a, płyty CD czy karty pamięci.
Natomiast co to jest backup w iPhonie? Również stanowi standardową kopie zapasową. Firma Apple oferuje swoim użytkownikom tę możliwość w serwerze iCloud. Dzięki niemu można na bieżąco kopiować informacje zawarte w systemie iOS. Ten sposób pozwala bez jakichkolwiek kłopotów odzyskiwać utracone dane. Backup w iPhonie wykonuje każdy odpowiedzialny użytkownik, co wiąże się z wygodą i pewnością, że nie trzeba będzie plików przegrywać ręcznie. Co więcej, w razie ich utracenia bardzo łatwo jest je przywrócić. Przydaje się również w momencie kradzieży telefonu bądź zgubienia.
Backup and sync from Google – co to jest?
Jest to niezwykła funkcja wymyślona przez Google, którą mają możliwość zainstalować wszyscy użytkownicy. Kopia zapasowa i synchronizacja (bo tak brzmi polska nazwa) synchronizuje dane z Dysku Google oraz Zdjęć. Dzięki niej można automatycznie przesyłać swoje dane pomiędzy komputerem lub telefonem a wirtualną chmurą. Zapewnia to dodatkowe bezpieczeństwo informacjom użytkowników.
Wśród dostępnych ustawień, które można znaleźć w tej funkcji, użytkownicy mają do dyspozycji możliwość wskazania dokładnej ścieżki zapisu danych oraz wyboru folderów do synchronizacji. Istnieje również możliwość zdecydowania o tym, czy chcą przesyłać automatycznie fotografie do Zdjęć Google.
Po co się robi backup?
Tak jak już zostało wyżej wspomniane, backup jest dostępny dla użytkowników, aby mogli z łatwością tworzyć kopie zapasowe danych ze swoich komputerów bądź innych urządzeń mobilnych.
Niestety, bardzo często występują jakieś awarie albo ryzyko ataków hakerskich, przez które po prostu traci się wszystkie swoje dane. Nawet najlepsze zabezpieczenia da się obejść, przez co pliki na urządzeniach są zagrożone. Z tych właśnie powodów systematycznie powinno robić się kopie zapasowe. Można tworzyć ją dopiero wtedy, kiedy w plikach zajdą jakieś większe zmiany bądź modyfikacje. Jednak warto wziąć pod uwagę możliwość regularnego backupu, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy tak naprawdę może coś się stać, a nie jest to czasochłonna czynność.
Co to jest backup w telefonie?
Backup w telefonie nie różni się niczym innym od tego na komputerach czy laptopach. Podczas robienia kopii zapasowej w smartfonie zapisują się następujące obszary: historia połączeń, dane aplikacji, kontakty, ustawienia, zdjęcia, filmy SMS-y oraz MMS-y.
Robiąc regularny backup, zyskujemy gwarancję tego, że nie po utracie danych na telefonie przywrócenie ich nie będzie większym problemem. Ogromnym plusem tego działania jest to, że wyposażając się w inne urządzenie, można wszystko szybko na nie przenieść, zamiast robić to ręcznie.
Czy potrzebny jest backup?
Oczywiście, żaden użytkownik jakiegokolwiek urządzenia nie jest zmuszony do tworzenia backupu. To możliwość wybierana tylko przez osoby, które wolą się zabezpieczać w razie zgubienia swojego sprzętu, ataku hakerskiego, awarii, przypadkowego usunięcia danych i innych tego typu sytuacji. Nie jest on obligatoryjny, ale bardzo przydatny i pomocny. Dlatego warto zastanowić się nad jego regularnym wykonywaniem. Kopie zapasowe są bardzo łatwe oraz szybkie do tworzenia, a niosą za sobą tylko pozytywne skutki.