TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

CEZAMAT jako część linii pilotażowej European Chips Act

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej zostało częścią linii pilotażowej w ramach European Chips Act. To okazja to bycia częścią rozwoju technologii półprzewodnikowych w Europie.

Chips JU (Chips Joint Undertaking) zakończyło ewaluację projektów na linie pilotażowe w ramach European Chips Act. CEZAMAT PW zostało częścią jednej z  czterech europejskich linii pilotażowych. Będzie zajmować się zaawansowanymi technologiami półprzewodnikowymi.

Program pilotażowy (ProjektFAMES – FD-SOI Pilot Line for Applications with embedded non-volatile Memories) został stworzony dla uruchomienia linii produkcyjnej i opracowania technologii FD-SOI 10 nm i 7 nm. Powstać ma w całości w Unii Europejskiej. Będzie strategiczna dla produkcji półprzewodnikowych w Europie.

CEZAMAT w ProjektFAMES

ProjektFAMES zrealizuje konsorcjum. W jego skład wchodzą wiodące europejskie jednostki badawcze i naukowe:
– CEA-Leti, które będzie lidere konsorcjum),
–  Imec,
– Instytut Fraunhofera,
– Tyndall National Institute,
– VTT Technical Research Centre,
– Université Catholique de Louvain,
– Silicon Austria Lab,
– INP Grenoble,
– SiNaNo,
–  University of Granada,
– CEZAMAT PW.

– Fakt zaproszenia CEZAMAT Politechniki Warszawskiej do współpracy, w tak elitarnym gronie, nad doskonaleniem technologii FD-SOI, która została uznana za najbardziej obiecującą europejską technologię i włączona w największy projekt w historii Komisji Europejskiej European Chips Act) świadczy o międzynarodowym uznaniu kompetencji i pozycji, jaką udało się wypracować w przeciągu kilku lat działalności CEZAMAT PW – mówi prof. Romuald Beck, Pełnomocnik ds. Projektów Strategicznych.

Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej będzie pracować nad:
– projektowaniem układów scalonych,
– technologią pamięci półprzewodnikowych,
– demonstracją potencjału półprzewodników w zakresie AI,
– bezpieczeństwem układów scalonych.

Zespoły z Politechniki Warszawskiej będą też zaangażowane w opracowanie technologii i testowaniem nieulotnych pamięci półprzewodnikowych typu OxRAM (ang. Oxide-based Resistive RAM). To okazja to bycia częścią rozwoju technologii półprzewodnikowych w Europie oraz zwiększenia wiedzy i kompetencji niedostępnych dotychczas w Polsce.

– Projekt FAMES jest doskonałą okazją, aby wykorzystać możliwości laboratoriów CEZAMAT PW. Jesteśmy jedynym miejscem w Polsce o tak zaawansowanych możliwościach badawczych. Posiadamy wysoko wyspecjalizowaną kadrę zarówno w procesach związanych z projektowaniem, jak również mamy ogromne doświadczenie w zakresie wytwarzania struktur i przyrządów półprzewodnikowych, które mają potencjał aplikacyjny  – zapewnia dr Piotr Wiśniewski, kierownik Działu Inteligentnych Systemów Półprzewodnikowych SEMINSYS.

Źródło: defence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze