W 2023 roku CERT Polska zarejestrował 80,3 tysięcy incydentów cyberbezpieczeństwa. To dwa razy więcej niż w roku 2022. Najpopularniejsza formą ataku niezmiennie jest phishing.
Co roku CERT Polska publikuje raport podsumowujący ostatnie 12 miesięcy w cyberprzestrzeni. W raporcie znajduje się ogólna liczba zgłoszeń, liczby realnych incydentów i najczęściej występujących zagrożeń.
W roku 2022 CERT Polska odnotował 322 tys. zgłoszonych incydentów bezpieczeństwa, ale obsłużonych, czyli realnych, było 39 683. Najczęstszym rodzajem ataku był phishing. Dotyczył 25 625 incydentów, co stanowiło 64 proc. ogółu.
Cyberataki w 2023 roku
Dokładnie statystyki CERT Polska przedstawi w kwietniu. Jednak już z zebranych informacji widać, że będą się one znacząco różnić od zeszłorocznych. Przede wszystkich odnotowano o wiele więcej incydentów bezpieczeństwa. W 2023 roku było ich 80,3 tysiąca. Dotyczy to incydentów realnych, a nie zgłoszonych. To wzrost w stosunku do roku 2022 i to dwukrotny.
Dominuje phishing
Bez zmian pozostała jedna tendencja – wciąż dominuje phishing. Bazuje on na socjotechnice. Przestępcy wykorzystują techniki manipulacji, by namówić użytkownika do kliknięcia w przesłany link. Odbywa się to pod wpływem emocji, presji czasu czy np. z powodu niewiedzy.
Kliknięcie w link prowadzi do strony podszywającej się pod prawdziwą, na której ofiara wpisuje swoje dane. Tak przestępcy zdobywają informacje pozwalające im np. opróżnić konto bankowe.
Dlatego istotna jest uważność przy czytaniu wiadomości, sprawdzanie nadawcy i nieuleganie presji czasu przy podejmowaniu działania. Poza tym pshishing i jego SMS-ową forę, czyli smishing, można zgłaszać do CERT Polska. Fałszywe SMS-y należy przesyłać na numer 8080 (klikając w opcję „prześlij dalej”/ „przekaż dalej”), a wiadomości za pośrednictwem strony internetowej.
Źródło: CERT Polska, cyberdefence24.pl