Ceny światłowodów na świecie – raport Picodi.com

548
Light beams, super fast light trails.

„Zaledwie 20 lat temu dostęp do internetu posiadało jedynie 4% ludzi na świecie. W 2019 roku światowa populacja internautów liczy już ponad 4,5 miliarda osób, co stanowi 58,8% wszystkich mieszkańców Ziemi.” – donosi serwis Picodi.com, który sprawdził cennik 233 największych dostawców internetu światłowodowego w 62 krajach z całego świata.

Jak dużym obciążeniem dla budżetu jest dzisiaj dostęp do internetu? Gdzie surfowanie po sieci kosztuje najmniej? Czy internet w Polsce rzeczywiście jest niedrogi? To wszystko sprawdzili analitycy Picodi.com. W zestawieniach uwzględniono oferty nielimitowanego internetu domowego bez telewizji i telefonu.

100 Mb/s powinno wystarczyć każdemu

Na komfort korzystania z internetu składają się różne czynniki. Są to m.in. nominalna prędkość taryfy, zastosowana technologia podłączenia do sieci, zakłócenia sygnału bezprzewodowego, obciążenie sieci, ale też jakość odwiedzanej strony i odległość do jej serwera.

Według danych platformy Speedtest.net, globalna średnia prędkość internetu przewodowego wynosi 70 Mb/s (grudzień 2019 r.). Z kolei 100 Mb/s jest najczęściej oferowaną prędkością w największej liczbie państw – 55 z 62. Dzisiaj taka szybkość pozwala na płynne przeglądanie stron na kilku urządzeniach jednocześnie oraz na oglądanie serwisów streamingowych w najwyższej jakości 4K (UHD).

Co ciekawe, w niektórych krajach, jak np. Polska, Rumunia, Francja i Singapur, duzi krajowi dostawcy już nie oferują tak „niskiej” prędkości. W Polsce i Rumunii minimalna taryfa to 150 Mb/s, we Francji – 200 Mb/s, a w Singapurze – 500 Mb/s. Z kolei w takich państwach jak Tadżykistan, Turkmenistan i Wietnam 100 Mb/s nie są jeszcze powszechnie dostępne.

Analitycy z Picodi.com sprawdzili też, jak szybki internet można mieć w wybranych krajach za nie więcej niż 20 euro. Okazało się, że w Polsce, Rumunii, Mołdawii, Indiach, na Węgrzech, Łotwie oraz na Ukrainie możemy liczyć na światłowody z limitem prędkości do 1 Gb/s. Z powyższego zestawienia wypadły takie kraje jak Australia, Brazylia, Niemcy, Szwajcaria, Chile, Włochy, Portugalia, USA i RPA z cenami przekraczającymi 20 euro za jakiekolwiek prędkości światłowodów.

Wśród branych pod uwagę państw najwięcej za dostęp do internetu o prędkości 100 Mb/s płacą mieszkańcy RPA; średnio 79€ miesięcznie. Ponad 62€/mies. płacą mieszkańcy krajów północnej Europy: Islandii i Norwegii. Najmniej za dość komfortowe 100 Mb/s płacą użytkownicy w takich krajach Europy Wschodniej jak Mołdawia (8,74€/mies.), Rosja (6,96€/mies.) i Ukraina (5,60€/mies.). Gdybyśmy uwzględnili Polskę oraz Rumunię z ich „minimalnymi” 150 Mb/s, znalazłyby się one w dolnej części rankingu (10,63€/mies. w Polsce i 8€/mies. w Rumunii).

Internet do 20€ miesięcznie

Znalezione oferty uszeregowano też pod nieco innym względem. Picodi.com sprawdziło, jak szybki internet można mieć za równowartość 20€/mies. (około 86 zł/mies.). Z 62 uwzględnionych w tym badaniu krajów, z poniższego zestawienia wypadło 20. Są to m.in. Australia, Brazylia, Niemcy, Szwajcaria, Chile, Włochy, Portugalia, USA i RPA – w tych krajach internet światłowodowy jest droższy od 20€/mies.

Internet najlepszej jakości, czyli 1 Gb/s w cenie poniżej 20€/mies. jest dostępny w Polsce, Rumunii, Mołdawii, Indiach, na Węgrzech, Łotwie oraz Ukrainie. W Rosji w takiej cenie można nabyć dostęp do również szybkiego internetu 890 Mb/s, a w Chinach i na Litwie – 600 Mb/s.

Kosmiczna prędkość

Z łączem o szybkości 1 Gb/s plik ważący 1 GB w teorii można ściągnąć w 8 sekund. Jest to obecnie jedna z maksymalnych oferowanych opcji. Analitycy z Picodi.com nie sprawdzili jednak, do czego taka prędkość jest potrzebna. Sprawdzili jedynie, w jakich krajach gigabitowy internet jest dostępny dla odbiorców indywidualnych i w jakiej cenie.

Jak wynika z danych Picodi.com, internet o prędkości 1 Gb/s w wielu krajach jest drogim luksusem. W 22 z 44 krajów, gdzie dostawcy mają w ofercie omawianą taryfę, miesięczny koszt takiego łącza przekracza kwotę 50€. Najdroższe pod tym względem są Austria i Australia z cenami 199€ i 209€ za miesiąc. Z kolei najtańszy ultraszybki internet jest dostępny w Rumunii w cenie zaledwie 8€/miesięcznie. W Polsce abonament 1 Gb/s należy do relatywnie tanich – 18,5€/miesięcznie.

Niniejsze badanie objęło 62 kraje, w tym kraje G20, największe kraje anglojęzyczne i hiszpańskojęzyczne oraz państwa z obszaru byłego ZSRR. Pod uwagę wzięto największych dostawców oferujących nielimitowany internet domowy poprzez światłowód lub poprzez najbardziej zaawansowaną technologię dostępną w danym kraju. Uwzględniono ceny, obowiązujące po zakończeniu okresu promocyjnego. Pominięto natomiast oferty składające się z pakietu kilku usług, np. internet + telewizja, internet + dostęp do płatnych serwisów streamingowych wideo i/lub audio itp. Pominięto również mniejszych lokalnych dostawców, działających w obrębie jednej prowincji lub kilku miast. Jeśli u danego dostawcy wypożyczenie routera jest płatne, to ta kwota została również uwzględniona. Przy konwersji walut użyto średniego kursu według Google Finance za październik i listopad 2019 r.

Na podstawie danych Picodi.com:

https://www.picodi.com/pl/mozna-taniej/zestawienie-cen-internetu-na-swiecie