Na konferencji Cyber24 Day Adam Cieślak – Komendant Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przedstawił funkcjonowanie podległej mu jednostki. Omówił zarówno historię, jak i kierunki rozwoju. To wszystko w zaledwie kilka minut.
Początek działania CBZC to styczeń 2022 r. Proces tworzenia biura jest w toku. Na działalność jednostki przeznaczono 4 mld 400 mln złotych, które mają być rozłożone na kilka lat. W tym czasie zwiększyć ma się także zatrudnienie w biurze.
Początkowo w CBZC było 300 etatów. Obecnie zatrudnionych jest 376 osób, a w latach 2023-2025 rocznie ma przybywać 500 etatów. Docelowo w jednostce pracować ma 1800 policjantów. Będą oni podzieleni na 17 komórek – jedna na każde województwo. Odrębna będzie jednostka odpowiedzialna za Miasto Stołeczne Warszawa. Najliczebniejsze mają być komórki warszawska i śląska, gdzie pracować ma 140 osób.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości to cztery filary:
– praca operacyjna,
– praca procesowa,
– informatyka śledcza,
– analiza kryminalna.
– Należy iść w kierunku badania ruchu sieciowego, w stronę bardziej zaawansowanych technologii, analizy bardzo dużej ilości danych. Obecna analiza kryminalna skupia się na danych telekomunikacyjnych i bankowych, a więc pomija te, które są w naszym polu zainteresowania – powiedział Adam Cieślak.
Komendant mówił też o potrzebie współpracy z partnerami na poziomie krajowym takimi jak inne jednostki policji, służby specjalne, CSIRT MON, NASK, CERT czy sektor bankowy i operatorzy telekomunikacyjni. Nie mniej istotna jest współpraca międzynarodowa z podmiotami o wieloletnim doświadczeniu w walce z cyberprzestępczością. Wymienił tu Europol i Interpol.
Źródło: cyberdefence24.pl