TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

By cyfrowe prezenty były bezpieczne

Wybierając prezenty dla dzieci i nastolatków często zastanawiamy się na prezentami elektronicznymi. Laptopy, smartfony czy konsole do gier mogą być rozrywką, mogą być przydatne, ale powinniśmy też zadbać, by były bezpieczna.

Bezpieczne korzystanie ze wszelkich urządzeń przez dzieci zależy od tego, czy o bezpieczeństwo zadba rodzić. Szczególnie jeśli sprzęty mają dostęp do sieci.

– Dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, nie powinny mieć uprawnień administratora, które pozwalają na samodzielną instalację oprogramowania lub zmianę ustawień systemowych. Warto zapoznać się z możliwościami ograniczania uprawnień, jakie oferują konta dziecięce lub rodzinne u dostawcy danego systemu operacyjnego – zaleca Zuzanna Polak, ekspert CSIRT NASK.

Przy prezentach cyfrowych ważna jest rozmowa z obdarowywanymi dziećmi i nastolatkami o bezpieczeństwie online i zasadach korzystania z urządzenia. Przede wszystkim dziecko powinno wiedzieć, że wszelkie nietypowe czy problematyczne sytuacje czy nawet powinno nam zgłosić. A to z kolei możliwe będzie dzięki ustaleniom chwil offline, które będą przeznaczane na rozmowę oko w oko.

Prezenty cyfrowe powinny być wyposażone w oprogramowanie antywirusowe, co zmniejsza ryzyko przykrych niespodzianek. Wiele tego typu programów dostępnych jest w sieci. Ale nie pozostawiajmy ich instalacji w rękach dziecka. Zróbmy to razem i zweryfikujmy przy okazji stronę i program. To będzie przydatna lekcja korzystania z sieci dla dziecka.

W przypadku gry na komputer czy konsolę koniecznie trzeba sprawdzić, czy jest przeznaczona dla dziecka w danym wieku. Pomaga w tym klasyfikacja PEGI (ang. Pan-European Game Information). Jest ogólnoeuropejskim systemem oceny gier, który pomaga rodzicom w podjęciu decyzji. Ocenia treści zawarte w grze tak w przebiegu fabularnym, jak i warstwie językowej.

Coraz częściej pojawiają się pod choinką także tzw. inteligentne zabawki. Umożliwiają one interaktywność przy zabawie przez integrację technologii. I chociaż wygląda i brzmi to niewinne, to nie zapominajmy, że to także urządzenia wykorzystujące technologie mobilne. I jak wszelkie inne podatne są na cyberzagrożenia.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...