TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Boom na zakupy w internecie. Wzrost o 400 proc.

Niemal o 400 proc. wzrosły e-zakupy spożywcze. Powstało niemal 1,7 tys. nowych e-sklepów. Rynek e-handlu rośnie lawinowo.

W czasach pandemii Polacy przenieśli się do internetu. Wiele firm zostało zalanych zamówieniami. Na boomie zyskiwali nie tylko ci, którzy byli obecni online już przed pandemią. Wiele firm zmuszonych obostrzeniami na rynku – przeniosło swoją działalność do internetu i uruchomiło e-sklepy. Do końca kwietnia powstało ich 1,7 tys. Oznacza to, że ich liczba przekracza już 40 tys.

Według badań w sieci kupowało ponad 60 proc. internautów, a tegoroczny wynik będzie z pewnością znacznie wyższy, nawet jeśli w tym kanale sprzedaży zostanie tylko część z nowych kupujących.

Z danych platformy Shoper, na której działa ponad 13 tys. sklepów, wynika, że w kwietniu liczba transakcji w sklepach spożywczych wzrosła o 374 proc., a w drogeriach
o 126 proc.

– W marcu zyskiwały internetowe sklepy spożywcze, drogerie online i e-sklepy z zabawkami, a w kwietniu rekordy notowali sprzedawcy sprzętu komputerowego i akcesoriów do domu i ogrodu – powiedziała RP Oliwia Tomalik, marketing manager Shoper. – Mowa o kilkusetprocentowych skokach, co oznacza, że w sieci pojawiło się wielu nowych klientów.

Bartosz Górecki, brand manager merce.com, podkreślił, że „koronawirus zadziałał jak katalizator i przyspieszył trendy, które pięły się w górę od lat i miały rozkwitnąć w kolejnej dekadzie. Biznesy, które przyparte do muru zainwestowały w dystrybucję online, przekonały się, jakie korzyści niesie za sobą ten kanał, często będąc jedynym źródłem przychodów”.

Zdaniem Góreckiego te firmy nadal będą rozwijać kanał sprzedaży i z pomocą kampanii marketingowych zachęcać do kupowania przez internet. „Kto zainwestuje w kanał online teraz, gdy jest jeszcze kawałek rynku do zgarnięcia, skorzysta. Ci, którzy się spóźnią i będą chcieli uszczknąć kawałek e-commerce’owego tortu wtedy, gdy w internecie zrobi się tłoczno, będą musieli się postarać bardziej” – podkreślił.

Źródło: cyfrowa.rp.pl

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze