TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Black Friday – nie daj się oszukać

Black Friday to nie tylko okazja dla uczciwych sprzedawców, ale również dla oszustów. W zakupowym szale wiele osób nie sprawdza dokładnie ofert, a w internecie można trafić na coraz bardziej wyspecjalizowane przekręty. Wycelowane są one nie tylko w osoby starsze, ale też w młodsze, które skuszone atrakcyjnymi ofertami klikają bez zastanowienia.

W 2022 r. zespół CERT Polska odebrał ponad 322 tysiące zgłoszeń dotyczących podejrzanych zjawisk w sieci. Tylko OLX zgłosił do zablokowania siedem tysięcy fałszywych stron. Pięć tysięcy z nich zgłosili sami użytkownicy.

– Każdy z uczestników platformy widzi nasze ostrzeżenia za każdym razem, gdy wchodzi do aplikacji i chce podać swoje dane na czacie. Jest uczulany na to, by w sposób ostrożny udostępniać swoje dane. Bannery z ostrzeżeniami phishingowymi były od stycznia 2023 r. wyświetlone prawie 550 mln razy, to ponad pół miliarda! – zauważa Piotr Chochłow, service content manager w OLX.

Uważaj kupując przez internet

Pośród sztuczek, którymi posługują się oszuści, by przejąć nasze dane, jest chociażby spoofing. To podszywanie się pod numer telefonu znanej firmy czy instytucji. Pozwala poprowadzić rozmowę w taki sposób, by przekonać ofiarę do wykonania czynności, które umożliwiają złodziejom kradzież pieniędzy lub przejęcie dostępu do konta.

W trakcie Black Friday na platformach zakupowych pojawiają się natomiast niezwykłe okazje. Ale sygnałem ostrzegawczym jest także propozycja przeniesienia konwersacji dotyczącej zakupów poza serwis. Ułatwia to oszustom wysyłanie fałszywych linków, w które – oczywiście – nie należy klikać. Procedury zakupów na platformach sprzedażowych są jasno ustalone właśnie po to, by chronić kupujących przed takimi sytuacjami.

Przestępcy są coraz sprytniejsi

Przestępcy w celu usprawnienia swoich metod oszustwa wykorzystują rozwój technologiczny. Im szybciej on następuje, tym ich metody są trudniejsze do wykrycia.

– Rozwój sztucznej inteligencji niestety pomaga też oszustom, a cybeprzestępczość staje się coraz bardziej wyrafinowana. Jej ofiarami są coraz młodsze osoby, już nie tylko seniorzy. Coraz częściej młode pokolenia dają się złapać przez nadmierne poczucie pewności siebie. Skoro część ich życia związana jest z obecnością w sferze online, wydaje im się, że nie tak łatwo ich nabrać. Rzeczywistość okazuje się inna – wyjaśnia Piotr Chochłow.

Chociaż ostrzeżeń przed phisingiem jest wiele, to nadal jest to metoda, na którą nabierają się kolejne ofiary. Także w formie smisgingu, gdy dostajemy SMS-a o nieuregulowanej płatności czy firmy kurierskiej o problemie z dostarczeniem paczki. Emocje związane z zakupami mogą wtedy przyćmić zdrowy rozsądek i jesteśmy bardziej narażeni na tego typu sztuczki. Co w okresie wzmożonych zakupów na pewno będą starali się wykorzystać przestępcy.

Jak się chronić?

Trzeba pamiętać, że oszuści maja wiele sposobów na wyłudzenie danych. Może to być wiadomość z fałszywym regulaminem, pomocą techniczną, instrukcją odebrania paczki lub inne. Pomysłów im nie brakuje. Nam nie powinno brakować zdrowego rozsądku i niedziałania pod wpływem chwili. Ma to szczególne znaczenie w dni takie jak Black Friday pełne wyjątkowych okazji.

Ważne, żeby:
– sprawdzać wiarygodność stron, na których dokonuje się zakupów np. poprzez link checker,
– znać możliwości zabezpieczania kupna,
– wnikliwie przyglądać się stronom, na których zamierzamy robić zakupu; jeśli wyglądają nieprofesjonalnie, nie mają polskich znaków, a opisy są bez odpowiedniej składni, to możemy podejrzewać oszustwo,
– nie klikać w linki, które pochodzą spoza platformy zakupowej, przesyłane są poza nią przez wiadomości tekstowe na komunikatorach czy przez SMS-y,
– zgłaszać nielegalne działania i próby oszustwa do CERT Polska.

Źródło: informacja prasowa

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze