Cyberprzetrzeń jako jeden z frontów, na których toczy się dziś wojna hybrydowa oraz analiza możliwych skutków inwazji Rosji na Ukrainę na przyszłość MiŚOT-ów, były tematem panelu Bezpieczeństwo i cyberbezpieczeństwo MiŚOT-ów. Wydarzenie odbyło się w formule online.
– Dziś w cyberprzestrzeni toczy się wojna i każdy z nas może paść jej ofiarą – stwierdził Marcin Zemła z projektu MiŚOT dla Security (MdS) podczas prelekcji wprowadzającej. Apelował także o poważne podejście do cyberbezpieczeństwa oraz o sprawną wymianę informacji.
Jednym z wątków jego wystąpienia było też odniesienie cyberwojny do rynku telekomunikacyjnego, na którym duże korporacje wypowiadają wojnę mniejszym podmiotom, wchodząc na teren ich działania sprzedając usługi dostępu do Internet za symboliczną złotówkę.
– Są to zaplanowane działania, które mają na celu przejęcie lub zniszczenie konkurencji na danym rynku – mówił Marcin Zemła. – Nie podawajmy korporacjom na tacy informacji, które mogą im pomóc.
Zauważył także, że coraz częściej dochodzi do prób dyskredytacji poziomu cyberbezpieczeństwa małych i średnich operatorów, podczas gdy jednocześnie obserwujemy, jak sieci dużych ulegają wyłączeniu na wiele godzin.
Prelegent wskazał też słabe punkty stron internetowych operatorów, takie jak nieaktualna wersja programu, na których działają; udostępnianie zbyt dużej ilości informacji oraz brak zabezpieczeń serwerów, na których jest umieszczona. Przeprowadził też na żywo prosty atak hakerski na stronę testową.
Podczas panelu dyskusyjnego, który rozpoczął się zaraz po tym wprowadzeniu, Maciej Linscheid, lider Projektu MdS potwierdził, że ataków na infrastrukturę polskich operatorów i realnych prób ingerencji w integralność sieci jest obecnie bardzo dużo. Skutkiem niektórych z nich bywa nawet konieczność wymiany sprzętu. Zasugerował małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym regularną aktualizację oprogramowania (zarówno urządzeń szkieletowych, jak i abonenckich), a ponadto regularne testy penetracyjne, audyty oraz opracowanie i przestrzeganie procedur przygotowanych na wypadek podwyższonych stopni gotowości.
Eksperci przeanalizowali także potencjalne ekonomiczne i prawne skutki wojny w Ukrainie dla przyszłości MiŚOT-ów. Radczyni prawna Ilona Malik omówiła przewidziane w Konstytucji stany nadzwyczajne w kontekście działalności telekomunikacyjnej, a Krzysztof Zawadzki, doradca biznesowy zaangażowany w działalność Grupy MiŚOT, pokusił się o kilka spekulacji ekonomicznych.
Do wysłuchania całości prelekcji i panelu zapraszamy na kanał Grupy MiŚOT w serwisie YouTube:.
Wykład::
Panel: