Operatorzy telekomunikacyjni, którzy budują sieci w ramach programów KPO i FERC, mają obowiązek zapewnienia innym ISP dostępu do wybudowanej infrastruktury na równych i przejrzystych zasadach. Teraz, dzięki udostępnionej bazie ofert hurtowych realizowanych z tych projektów, można mieć wgląd w to, jacy konkretnie są to operatorzy. Znając przepisy łatwiej też będzie egzekwować od nich uzyskanie dostępu na konkretnych warunkach.
Centrum Projektów Polska Cyfrowa udostępniło na swojej stronie linki do ofert hurtowych Ostatecznych Odbiorców Wsparcia (OOW) oraz beneficjentów realizujących inwestycje szerokopasmowe w ramach programów KPO/FERC.
Baza operatorów z ofertą hurtową z projektów KPO i FERC znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/cppc/bazy-wiedzy-dla-operatorow
Informacje w niej będą regularnie aktualizowane.
Warunki oferty hurtowej
Zgodnie z warunkami konkursów, a ramach których odbyły się budowy tych sieci, operatorzy telekomunikacyjni zarządzający ta infrastrukturą mają obowiązek zapewnić innym operatorom dostęp do niej na równych i przejrzystych zasadach. Te warunki określone są w tzw. ofercie hurtowej. Zawiera ona m.in. informacje:
– o cenach;
– o jakości świadczonych usług,
– o czasie reakcji na awarie;
– o wymaganiach technicznych i prawnych.
Korzystanie z oferty hurtowej
Operator telekomunikacyjny, który chce świadczyć usługi końcowe mieszkańcom, może skorzystać z oferty hurtowej oferowanej przez ISP, który wykonał sieć w ramach projektu KPO i FERC. OSD, czyli Operator Sieci Dostępowej, ma obowiązek zapewnić dostęp na warunkach określonych w ofercie hurtowej KPO/FERC.
Wyrównuje to szanse wszystkich dostawców usług w dotarciu do klienta. Żaden operator nie powinien być też traktowany preferencyjnie, gdy świadczy usługi w oparciu o infrastrukturę finansowaną w ramach KPO czy FERC.