Polska awansowała o dwa miejsca w unijnym indeksie DESI. Obecnie nasz kraj zajmuje 23. miejsce na 28 państw członkowskich. Dobrze wypadamy pod względem mobilnych usług szerokopasmowych. Całkiem niezłe noty dostaliśmy też w kategorii cyfryzacji usług publicznych. Gorzej z umiejętnościami cyfrowymi.
Blisko połowa Polaków nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Aż 15 proc. naszych rodaków w ogóle nie korzysta z internetu, a podstawowe umiejętności cyfrowe posiada 44 proc. społeczeństwa w wieku od 16 do 74 lat. To o 14 pkt proc. mniej niż średnia dla UE. W Polsce specjaliści IT stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich pracowników. W Unii Europejskiej średnia ta wynosi 3,9 proc
Na stanowiskach związanych z IT kobiety są wciąż w mniejszości (0,9 proc.). Magdalena Rogóż, ekspertka ds. rynku IT ze szkoły programowania Kodilla.com podkreśla, że kobiet w IT przybywa, ale nadal jest ich stosunkowo niewiele. To w dużej mierze efekty stereotypowego myślenia i przeświadczenia, że do rozpoczęcia przygody z IT potrzebne są lata nauki.
W sumie w całej UE brakuje około 600 tys. specjalistów od IT, a w samej Polsce około 50 tys. Według ostatnich badań ABSL tempo zatrudnienia w czasie pandemii wprawdzie spadło (ponad 40 proc. firm w Polsce zawiesiło rekrutację), jednak w niektórych sektorach nowi pracownicy są nadal poszukiwani. Według raportu Pracuj.pl na podium najczęściej poszukiwanych specjalizacji w maju znalazły się handel i sprzedaż (37 proc.), obsługa klienta (18 proc.), a także IT oraz finanse (po 12 proc. wszystkich ogłoszeń).
Cyfryzacja, usługi chmurowe, sztuczna inteligencja, internet rzeczy – te wszystkie obszary mają związek z innowacyjnością, która w Polsce nadal nie jest priorytetem. W zestawieniu Global Innovation Index zajmujemy 39. miejsce na 127 analizowanych państw. Wyprzedzają nas m.in. kraje z naszego regionu, w tym Czesi, Słowacy, Litwini czy Estończycy.