Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko 23 państwom członkowskim (plus Wielkiej Brytanii) w związku z niedopełnieniem obowiązku transpozycji dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych. Wśród krajów uchybiających obowiązkowi jest również Polska.
Brak wdrożenia nowych przepisów regulujących dotyczy unijnej koordynacji wszystkich mediów audiowizualnych – zarówno tradycyjnych transmisji telewizyjnych, jak i audiowizualnych usług medialnych na żądanie, a także platform udostępniania plików wideo.
Thierry Breton, komisarz ds. rynku wewnętrznego, powiedział: „Dwa lata temu uzgodniliśmy wspólnie – również z państwami członkowskimi – aktualizację unijnych przepisów dotyczących treści audiowizualnych. Przepisy te lepiej chronią wszystkich widzów, w szczególności osoby najbardziej podatne na zagrożenia, takie jak małoletni, sprzyjają różnorodności kulturowej i chronią pluralizm mediów. Nie przyniosą one jednak żadnych korzyści, jeśli pozostaną na papierze”.
Nowe unijne przepisy mają na celu stworzenie ram regulacyjnych dostosowanych do ery cyfrowej, przyczyniających się do stworzenia bezpieczniejszego, sprawiedliwszego i bardziej zróżnicowanego sektora audiowizualnego.
Państwa członkowskie miały 21 miesięcy na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego. Termin upłynął dnia 19 września 2020 r. Jedynie Dania, Węgry, Holandia i Szwecja zgłosiły krajowe akty wykonawcze i zadeklarowały, że ich zgłoszenie jest kompletne.
Źródło: ec.europa.eu