TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Art. 20 PKE za 2024 r. – zmiany w sprawozdawczości operatorów telekomunikacyjnych

Prawo Komunikacji Elektronicznej wprowadziło zmianę w zakresie rocznej sprawozdawczości przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Od 1 stycznia 2025 r. na Platformie Usług Elektronicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej (PUE) dostępna jest sprawozdawczość z art. 20 PKE. Zastąpiła ona obowiązującą dotychczas sprawozdawczość z art. 7 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Co się zmieniło i jak teraz wygląda raportowanie?

Art. 20 PKE wprowadza zmiany

Art. 20 ust. 2 PKE nałożył roczny obowiązek sprawozdawczy także dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych, którzy już nie prowadzą działalności, ale prowadzili ją w roku ubiegłym.  Jeśli wyrejestrowali działalność z RPT w roku objętym sprawozdaniem, to musza je złożyć.

Oznacza to, że jeśli przedsiębiorca wyrejestrował działalność z RPT w 2024 r., to podlega obowiązkowi sprawozdawczemu za 2024 r. Dotyczy to również tych, którzy wyrejestrowali działalność w minionym roku przed wejściem w życie PKE.

Art. 20 ust. 1 PKE  to kolejna zmiana w zakresie rocznej sprawozdawczości przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Dotyczy to jednak jedynie tych, którzy świadczyli w minionym roku usługi telefonii ruchomej.

W takim wypadku dotychczas obowiązujące formularze sprawozdawcze F00-F08 nie są jedynymi, które musza wypełnić przedsiębiorcy świadczący usługi telefonii ruchomej. W ich przypadku obowiązuje również formularz D01 „Informacja o wysokości pozostałych na koncie środków z doładowań, o których mowa w art. 20 ustawy PKE, do których w poprzednim roku kalendarzowym wygasło uprawnienie konsumenta”.

Formularz zawiera jedno pole: d.01.1 „Wysokość pozostałych na koncie środków z doładowań, do których w poprzednim roku kalendarzowym wygasło uprawnienie konsumenta”. Niewiele, a jednak wiele, bo przedsiębiorcy musza pamiętać o dodatkowym formularzu do wypełnienia.

Pozostałe kwestie związane ze sprawozdawczością w tym zakresie nie uległy zmianie. Obowiązują wzory formularzy sprawozdawcze F00-F08.

Sposób składania sprawozdania

Prawidłowym sposobem sprawozdania się z działalności telekomunikacyjnej przedsiębiorcy jest przekazanie sprawozdania wyłącznie w formie elektronicznej za pomocą dedykowanej Platformy Usług Elektronicznych Urzędu Komunikacji Elektronicznej (PUE). Na PUE formularze do prawidłowego sprawozdania się za 2024 r. dostępne są pod nazwą Sprawozdanie z art. 20 PKE – 2024.

W celu przekazania sprawozdania należy posiadać Profil Zaufany oraz konto na Platformie Usług Elektronicznych UKE.

Niezależnie od wysokości przychodu uzyskanego w roku sprawozdawczym ze świadczenia usług telekomunikacyjnych, przedsiębiorca telekomunikacyjny musi wypełnić formularze w wersji online. To jedyna możliwość skutecznego sprawozdania się z działalności telekomunikacyjnej.

Inne sposoby przekazywania raportów nie jest uznawane za wypełnienie obowiązku sprawozdawczego z art. 20 PKE.

Termin już minął, ale przypominamy spóźnialskim

Termin przekazania sprawozdania z działalności telekomunikacyjnej za poprzedni rok kalendarzowy pozostał utrzymany przez PKE. Przedsiębiorca telekomunikacyjny jest zobowiązany do przedłożenia formularzy w formie elektronicznej do 31 marca 2025 r.

Wiemy też, że wiele osób miało problemy ze złożeniem sprawozdania i zgłaszało je UKE

Pojawiają się prośby o przedłużenie terminu raportowania i możliwe, że UKE się do nich przychyli.

Problemy mogą wynikać chociażby z faktu, że 31 października2024 r. wprowadzono modyfikację w systemie PUE UKE. Dotyczy ona danych w profilu organizacji podmiotów innych niż osoby fizyczne. Dane te w momencie logowania do PUE UKE są weryfikowane z danymi zawartymi w rejestrze REGON.

Jeśli występują rozbieżności, to system PUE UKE informuje o potrzebie aktualizacji informacji pozyskanych z rejestru REGON i poprosi o zatwierdzenie zmian. Nie zawsze ta procedura przebiega płynnie.

Jak dokonać weryfikacji?

Przede wszystkim należy zalogować się na konto osoby fizycznej na PUE UKE. Następnie przejść na zakładkę TWOJE KONTO. Znajduje się ona w prawej części menu nawigacyjnego o tożsamej nazwie.

Tam należy kliknąć na przycisk PODMIOTY UŻYTKOWNIKA na nowo otwartej stronie. Wybrać profil firmy – prawdopodobnie jego nazwa będzie zaznaczona czerwoną czcionką.

Edycji dokonuje się za pomocą piktogramu ołówka znajdującego się po prawej stronie nazwy. W ten sposób można edytować dane podmiotu. Po wprowadzeniu zmian należy sprawdzić poprawność danych w profilu firmy w wyniku ich wprowadzenia.

Po zweryfikowaniu poprawności danych należy kliknąć przycisk ZATWIERDŹ ZMIANY. Kolejnym krokiem jest podpisanie profilem zaufanym podmiot wpisanych zmian.

W przypadku tej procedury nie jest możliwy import wzorca, co oznacza brak możliwości wprowadzania danych poprzez import z pliku Excel wypełnionego danymi. Wszystkie dane należy wpisać samodzielnie na stronie.

Zatwierdzenia może dokonać jedynie administrator danej Organizacji. Administratorzy UKE dokonają weryfikacji przekazanych informacji oraz poinformują o ich akceptacji lub odrzuceniu na adres podany przy rejestracji konta na PUE.

Dopiero po przeprowadzeniu całej procedury możliwe będzie korzystanie z PUE UKE w pełnym zakresie.

W razie problemów

Dodatkowe informacje dotyczące składania sprawozdań, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania można znaleźć w zakładce POMOC w prawym dolnym rogu platformy PUE.

W tym samym miejscu znajduje się również zakładka ZGŁOŚ PROBLEM, z której należy skorzystać w sytuacji wystąpienia problemów technicznych.

W razie innych problemów czy nieuwzględnionych w zamieszczonych odpowiedziach pytań można je kierować na adres: pue@uke.gov.pl. 

Jeśli mieliście czy macie problemy z wypełnieniem tego obowiązku, zachęcamy do podzielenia się nimi pod adresem prasa@misot.pl

Czytaj także:
https://isportal.pl/nie-zmniejszymy-obowiazkow-sprawozdawczych-zwiazanych-z-sidusis-ministerstwo-cyfryzacji-odpowiada-na-nasze-pytania/

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze