TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Algorytmy i oprogramowanie do analizy DNA – technologia z Krakowa

Intelliseq  jest firmą z Krakowa. Na bioinformatycznym rynku działa już od dekady. Oferuje technologię, która wykorzystując algorytmy i oprogramowanie analizuje DNA, a także automatycznie przygotowuje raporty. Na razie korzystają z niej głównie laboratoria, ale w przyszłości ma się to zmienić.

Dekadę temu odczytanie pełnej sekwencji DNA genomu człowieka kosztowało około 8 tys. dolarów. Dziś koszt takiego badania to już mniej więcej tysiąc dolarów. Jednak rozwój technologii sprawia, że jest to coraz prostsze i tańsze, dzięki czemu niebawem może być w zasięgu każdego człowieka.

Sposobem na to są rozwiązania technologiczne jak to oferowane przez Intelliseq.

– Przyspieszamy i upraszczamy proces analizy i interpretacji danych genetycznych człowieka. iFlow pobiera surowe dane DNA pochodzące z sekwenatora NGS (urządzenie służące do odczytywania sekwencji DNA lub RNA, czyli poznawania kolejności, w jakiej ułożone są DNA/RNA) i zamienia je na raporty zawierające informacje istotne klinicznie – wyjaśnia technologię Klaudia Szklarczyk-Smolana, CEO Intelliseq.

Główna oferta spółki to platforma SaaS iFlow. Wykorzystuje ona modele obliczeniowe do kompleksowej analizy danych genetycznych. Na tej podstawie sporządza szczegółowe raporty kliniczne.

Technologia pozwala na automatyzację analizy surowych danych genetycznych w obszarach takich jak:
-choroby genetyczne,
– nowotwory,
– farmakogenomika,
– genetyka konsumencka,
– transkryptomika.

–  W zależności od wielkości analizowanej próbki, raport dla klinicysty jest generowany przez iFlow w kilka godzin, zamiast kilku dni. Nie ma też tzw. „kolejkowania” – w tym samym czasie może zostać przeanalizowana nieograniczona ilość próbek – przekonuje Klaudia Szklarczyk-Smolana.

Firma z Krakowa chce podbić USA

Dwa lata temu spółka zamknęła rundę inwestycyjną na 7,5 mln zł. Chociaż jej głównymi klientami są laboratoria, którym umożliwia skalowanie operacji, to w  przyszłości baza klientów ma się znacznie powiększyć. Celem Intelliseq są Stany Zjednoczone.

– Z czasem technologia będzie powszechnie wykorzystywana przez podmioty działające globalne takie jak firmy opracowanego systemu analizy danych np. ocena ryzyka zdarzeń zdrowotnych oraz personalizacja produktów – zapewnia CEO Intelliseq.

Źródło: bizblog.spidersweb.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze