TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Akcje MiŚOT SA znów trafiają do operatorów

Ruszyła druga odsłona oferty publicznej akcji MiŚOT SA. Stowarzyszenie e-Południe sprzedaje małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym, którzy przez lata współpracowali z podmiotami tworzącymi dziś Grupę MiŚOT, akcje podmiotu stojącego na jej czele.

Dokument Informacyjny w sprawie oferty publicznej został opublikowany 5 września na stronach: https://misot.pl/home/o-nas/akcje/ i https://www.e-poludnie.pl/#akcje.

Druga edycja oferty jest realizacją deklaracji zarządu Stowarzyszenia e-Południe, który zapewnił pod koniec ubiegłego roku, że operatorzy związani z grupą, którzy nie zdążyli odpowiedzieć na ofertę lub nie poradzili sobie na czas z procedurami formalnymi w 2023 roku, otrzymają kolejną szansę. 

Rozliczenie drugiej oferty, polegające na wpisie nowych akcjonariuszy do rejestru, nastąpi na początku stycznia 2025 roku. Wtedy liczba właścicieli spółki zwiększy się. Obecnie walory MiŚOT SA posiada prawie 280 operatorów. 

Spółka MiŚOT-ów

MiŚOT SA została utworzona w celu świadczenia usług telekomunikacyjnych głównie na rzecz małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. To podmiot dominujący w Grupie MiŚOT, który dziś posiada 100-procentowe udziały w spółkach: EPIX sp. z o.o., Projekt MdO sp. z o.o., Projekt MdM sp. z o.o., Projekt TdM sp. z o.o. oraz AMS System sp. z o.o.

Firma pełni rolę dystrybutora usług i produktów dla MiŚOT-ów, które wytwarzane są w podmiotach zależnych, podzielonych merytorycznie na obszary biznesowe. Dodatkowo spółka stanie się centrum kompetencyjnym, zarządzającym Grupą MiŚOT w obszarach m.in.: księgowym, prawnym, logistycznym oraz IT. Bazując na dotychczasowym doświadczeniu MiŚOT SA odpowiadać będzie za wsparcie małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych w ramach Centrum Usług Wspólnych, polegające m.in. na wspólnych zakupach, udziale w postępowaniach przetargowych, wsparciu w zakresie profesjonalnych usług dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka chce stosować w Grupie MiŚOT tzw. “reselling usług”. Polega on na tworzeniu wolumenu zakupowego od jednego dostawcy i odsprzedaży usług i towarów klientom pod własną marką lub nazwą. Dostawca usług w takim modelu zapewnia infrastrukturę, obsługę techniczną i wsparcie, a reseller zajmuje się sprzedażą, marketingiem i obsługą klienta. 

Głównym celem powstania Grupy MiŚOT, na czele której stoi MiŚOT SA, była budowa i rozwój stabilnej i wiarygodnej struktury kapitałowej, czerpiącej z dorobku i doświadczenia działającego od kilkunastu lat Stowarzyszenia e-Południe. Jednym z priorytetów struktury holdingowej była i jest integracja środowiska małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych i uczynienie ich współwłaścicielami projektów biznesowych, które od lat współtworzyli i są ich beneficjentami. 

Docelowo do podmiotów bezpośrednio zależnych od MiŚOT SA dołączą również kolejne inicjatywy i firmy pozyskane na rynku lub obecnie zależne w 100% od Stowarzyszenia e-Południe (m.in. polski internet rzeczy, cyberbezpieczeństwo, data center, telewizja). Warto podkreślić, że Grupa rozwija również inicjatywy integrujące i promujące środowisko operatorskie, w tym między innymi projekt Lokalni, Fundację Lokalni i konkurs TeleOdpowiedzialny Roku.

Wieloletnia współpraca atutem

W ramach tej oferty Stowarzyszenie e-Południe sprzedaje do 1 880 000 akcji w cenie 1 zł za każdą. Propozycja nabycia walorów trafi do zamkniętego katalogu osób fizycznych, w szczególności będących udziałowcami (wspólnikami, akcjonariuszami) lub właścicielami małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, bądź też współpracujących na rzecz rozwoju MiŚOT-ów oraz członków Stowarzyszenia e-Południe. Oferta skierowana zostanie za pośrednictwem podmiotów gospodarczych, które współpracują z firmami Grupy MiŚOT. Podział akcji będzie następował w ramach danej firmy na podstawie obowiązujących aktów, regulacji oraz jej decyzji wewnętrznych.

W procesie przydziału akcji, które zostaną rozdzielone w każdym podmiocie, brano pod uwagę następujące kryteria: długość współpracy ze Stowarzyszeniem e-Południe (w szczególności przez pierwsze lata rozwoju projektu EPIX), obrót z tytułu zamawianych usług EPIX (w szczególności najwyżej premiowane usługi własne), stabilny poziom utrzymywania usług EPIX (ciągłość współpracy)mając również na uwadze realizację idei przyświecających Stowarzyszeniu e-Południe.  

Oferty trafią na maile podmiotów gospodarczych za pośrednictwem systemu informatycznego dedykowanego do procesu zbycia akcji. Następnie inwestorzy powinni złożyć wolę nabycia akcji wraz ze wskazaniem ich liczby. Informacja o wykazie potencjalnych akcjonariuszy wróci do sprzedającego za pośrednictwem systemu informatycznego w postaci wygenerowanego  dokumentu – deklaracji podpisanej zgodnie z reprezentacją.

Warto pilnować terminów

Dokument Informacyjny, opisujący szczegóły oferty, znajduje się od 5 września na stronach www.misot.pl oraz e-poludnie.pl. Publikacja zawiera precyzyjny kalendarz pokazujące poszczególne etapy transakcji.

Oferty nabycia akcji będą trafiać do operatorów do 15 października. Do 21 października mają oni czas na złożenie deklaracji. Podpisywanie umów potrwa do 25 października, zarząd Stowarzyszenia e-Południe złoży podpisy na dokumentach między 2 a 5 grudnia. Finalne rozliczenie oferty nastąpi do 10 stycznia 2025 roku.

Paweł Gniadek
Paweł Gniadek
Doświadczony ekspert w obszarze komunikacji, z ponad 25-letnim stażem, ma w dorobku pracę w mediach, agencjach public relations, jak również spółkach, także dużych - giełdowych. Wraz ze współpracownikami tworzył efektywne struktury komunikacyjne i promocyjne, przygotował i nadzorował w obszarze komunikacji i promocji wiele skutecznych projektów (np. IPO, duże przejęcia, sprzedaż, konsolidacja) i kampanii, nadzorował i prowadził ambitne i bardzo efektywne projekty sponsoringowe, opracował regulacje z obszaru promocji – strategie public relations, strategie marki, strategie CSR, zasady sponsoringu, zasady promocji – a przede wszystkim skutecznie je wdrażał. W dorobku ma (wraz z zespołami) liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in. wiele nagród za najlepszy raport roczny, a także przyznawane przez Gazetę Giełdy „Parkiet” dwie pierwsze nagrody za najlepsze relacje inwestorskie w latach 2014 i 2015. W 2012 roku otrzymał tytuł „Człowiek PR-u 2012” przyznawany przez branżowy miesięcznik Brief.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze