Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie dotyczące głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2025–2039. Zawarte jest w nim przekonanie o konieczności wykorzystywania przez Wojsko Polskie sztucznej inteligencji. Jest też zapis o rozwijaniu cyberzdolności przez armię.
Andrzej Duda w trakcie wizyty w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu podpisał postanowienie dotyczące „Głównych kierunków rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz ich przygotowań do obrony państwa na lata 2025–2039”. W przygotowanie dokumentu zaangażowany był Mariusz Błaszczak, wicepremier i szef MON.
– Główne kierunki rozwoju polskich Sił Zbrojnych na 15 lat, od 2024 do 2039 roku, to ten czas, który – patrząc na dzisiejszą sytuację – dla przyszłości polskiego państwa z pewnością ma charakter przełomowy. Dzisiaj widzą Państwo już pierwsze efekty tego procesu rzeczywiście rozpoczętego na bardzo dużą skalę – powiedział Andrzej Duda, Prezydent RP
Zgodnie ze strategią Siły Zbrojne RP będą odpowiedzialne za zagwarantowanie bezpieczeństwa kraju i obywatelom nie tylko w czasie konwencjonalnego konfliktu lub wojny. Dotyczy to również zagrożeń niemilitarnych, hybrydowych, terrorystycznych i w cyberprzestrzeni. Dlatego w dokumencie mowa jest o cyberwojskach i wojskach kosmicznych.
– Dokument (…) wyznacza nam kolejne ramy działania na przyszłość, wskazuje kierunki, w jakich powinniśmy rozwijać Siły Zbrojne. Oczywiście na bieżąco monitorujemy sytuację także na Ukrainie, zdobywamy tam doświadczenia, pozyskujemy informacje i uwzględniamy to wszystko, także jeżeli chodzi właśnie o budowanie polskich Sił Zbrojnych w taki sposób, aby były na tyle silne, by odstraszyły każdego potencjalnego przeciwnika – zapewnił Andrzej Duda.
Sztuczna inteligencja w Wojsku Polskim
Siły Zbrojne powinny być wyposażone w różnorodny sprzęt wojskowy. Obok bezzałogowców, systemów obrony powietrznej czy broni precyzyjnego rażenia wymieniono też „defensywne i ofensywne środki obrony cyberprzestrzeni” oraz sztuczną inteligencję i Big Data.
Dzięki nowoczesnym technologiom podniosą się zdolności naszej armii, a to pozwoli na minimalizacje strat w przypadku zagrożenia. Duże znaczenia ma AI. Wie o tym armia USA, gdyż Pentagon przeznacza miliardy dolarów na rozwój sztucznej inteligencji. Teraz też Siły Zbrojne RP będą kroczyć w tym kierunku.
Sztuczna inteligencja pozwala na analizowanie ogromnych zbiorów danych, co przy korzystaniu wyłącznie z zasobów ludzkich byłoby niemożliwe lub bardzo czasochłonne. To także tworzenie planów operacyjnych i koordynacja działań.
Dochodzi do tego zarządzanie ogniem, czyli już bardzo fizycznym objawem działań wojennych. To wielka odpowiedzialność i ryzyko, by pozwolić AI na dostęp do pocisków i sprzętu Na razie nie jesteśmy na to gotowi.
Pozostałe obszary działania wojska są jednak przestrzenią, w której sztuczna inteligencja może być wykorzystywana już dziś. Pozwoli to usprawnić funkcjonowanie Wojska Polskiego. Co przypieczętowuje podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę postanowienie.
Źródło: cyberdefence24.pl