TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI dla MiŚOT-ów to MdI, ale nie tylko

Projekt MdI, czyli MiŚOT dla Internetu Rzecz to nie tylko rozwój sieci LoRaWAN, ale też szukanie sposobów na wykorzystanie sztucznej inteligencji w rozwiązaniach stosowanych przez MiŚOT-y i przekonania do nich włodarzy w gminach. Jest kilka pomysłów na to, o czym usłyszeliśmy na spotkaniu poświęconym MdI. Ale nie tylko na nim pojawiły się sposoby na korzystanie przez operatorów ze sztucznej inteligencji również w codziennym działaniu.

Projekt MdI

Pierwszego dnia zjazdu Tomasz Brol i Artur Tomaszczyk z Grupy MiŚOT opowiedzieli o Projekcie MdI. O tym, co udało się w jego ramach zrealizować, a co jeszcze wymaga pracy. Odpowiadali przy okazji na bieżące potrzeby i oczekiwania MiŚOT-ów. Te, które pojawiły się wcześniej, w trakcie poprzednich zjazdów i pomiędzy nimi, ale również na głosy płynące z sali.

– Postanowiliśmy wprowadzić trochę zmian w projekcie. Teraz jesteśmy zarządem spółki MdI i postanowiliśmy ustawi wszystko od nowa – stwierdził Tomasz Brol z Projektu MdI.

Przede wszystkim wsłuchano się w głosy operatorów dotyczące zakładania bramek LoRaWAN i dalszego nimi zarządzanie. Wielu z nich nie miało problemy z samą kwestią techniczną, tylko dalszym prowadzeniem całego systemu i sprzedażą produktu do gmin.

– Nie udało się pokryć zasięgiem całej Polski. Ale zmieniliśmy koncepcję i podejście. Nie będzie już tak, że dostajecie bramkę, podpinacie ją i nie wiedzie co dalej – zapewnił Artur Tomaszczyk z Projektu MdI.

Pomysł na Sencito

Sencito to sposób na to, by przekonywać różne gminy, nawet te niewielkie, że Internet rzeczy jest również dla nich. System monitoruje wiele danych łącząc różne urządzenia poprzez internet. Od zanieczyszczenia powietrza w okolicy zakładu pracy przez poziom zapełnienia kontenerów na sortowane odpady, aż po poziom CO2 w szkołach. To wszystko informacje, które mogą być zbierane i przetwarzane dzięki Sencito.

Sencito działa w Jaworznie i na jego przykładzie można zachęcać inne gminy do zainwestowania w niego. Ale MdI ma też plan na to, jak pomóc MiŚOT-om we wdrozeniu produktu.

– Produkt jest w pudełku gotowy i już jutro możecie go wdrożyć w waszej gminie – zapewnił Tomasz Brol – Ale my staramy się wam w tym pomóc. Mamy teraz handlowca, który już od maja będzie jeździł po gminach i rozmawiał o tym z włodarzami. Zaczniemy od śląska, ale jeśli macie potrzebę, by handlowiec pojawił się w innych reginach Polski, to dajcie nam znać. Tam też pojedzie i w waszym imieniu będzie przekonywał do zainteresowania Sencito – dodał.

Jest to też odpowiedź na głosy samych operatorów, którzy twierdzą, że oni sami wiedzą wszystko i produkcie i jego możliwościach, ale mają problem z przekonaniem zarządzajacych w gminach do zainwestowania w Sencito.

Na zakończenie pojawiły się też plany i zapowiedzi.

– Jesteśmy po rozmowach z ogólnoświatowym dostawą LoRaWAN i ma u nas kupować zasięg. Dlatego tak ważne jest, by MiŚOT-y zaangażowały się w pokrywanie obszarów bramkami – powiedział Tomasz Brol – Poza tym mamy też umowę z firmą, która zajmuje się porządkiem w magazynach z żywnością. Na razie tyle mogę powiedzieć, ale to też sposób na dalszy rozwój MdI – podsumował.

AI w codzienności MiŚOT-a: od automatyzacji do innowacji

Podczas wystąpienia zatytułowanego „AI w codzienności MiŚOT-a: od automatyzacji do innowacji” przedstawiciele Grupy MiŚOT –  Artur Tomaszczyk i Łukasz Biernacki pokazali praktycznych zastosowań sztucznej inteligencji w działalności małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.

Znalazły się tam przykłady z wykorzystania AI w zadaniach programistycznych, gdzie pozwala to zautomatyzować działania i skrócić ich czas, ale również takie, gdzie dzięki generowaniu treści przez sztuczną inteligencję można tworzyć pisma np. z odpowiedziami dla UKE. Prowadzący radzili, jak porozumiewać się z AI sprawnie oraz jak unikać pułapek takich, jak halucynacje AI.

AI w zadaniach programistycznych

Skuteczne wsparcie w automatyzacji działań, które pozwolą nawet tym, którzy nie są programistami sobie z takimi rzeczami poradzić. Przykładem pierwszym by analiza zagrożeń.

– Wszyscy mamy większe lub mniejsze problemy z klientami. Napisałem prompta, który generuje tabelkę z krytycznymi portami i możemy ją potem wysłać do klienta. Pokazujemy mu te zagrożenia zarówno dla siebie, jak i dla samego klienta – wyjaśnił Artur Tomaszczyk.

AI tworzy pisma

Sztuczna inteligencja może wyręczyć operatorów telekomunikacyjnych w tworzeniu pism np. w odpowiedzi do UKE. Jest to tez sposób dla MiŚOT-ów na sprawne stworzenie pisma chociażby do administracji o wydanie warunków na dostęp do nieruchomości, gdzie będą przytoczone aktualne przepisy prawa, czego często potrzebują operatorzy.

Pozwala też szybko tworzyć formuły w Excelu.

Klarowne oczekiwania – lepsza współpraca z AI

Im bardziej szczegółowy jest twój prompt, tym bardziej trafną odpowiedź otrzymasz. Zamiast pytać ogólnie, spróbuj sformułować swoje pytanie tak, by zawierało wszystkie istotne informacje.

W przeciwnym wypadku będziesz musiał prowadzić ChatGPT przez kolejne kroki dodając mu informacje, co jest stratą czasu i energii dla obu stron. Najpierw pomyśl dokładnie, czego potrzebujesz i oczekujesz, dopiero precyzuj swoje potrzeby i kieruj je do sztucznej inteligencji.

Jeśli masz konkretny cel, dla którego oczekujesz wsparcia AI, to określ to w prompcie. Jeśli jest to uzyskanie rekomendacji – napisz to.

Można również posiłkować się podawaniem przykładów i wskazaniem, jak dokładnie odpowiedź ma wyglądać. To swego rodzaju kierunkowskazy AI, które pozwolą łatwiej nakreślić mu cel i nas do niego doprowadzić.

Okazuje się również, że istotną kwestią jest zwracanie uwagi na temperaturę odpowiedzi, czyli parametr, który kontroluje stopień „kreatywności” generowanej odpowiedzi. Przy niskiej temperaturze(np. 0.2-0.4) – odpowiedzi będą bardziej formalne, precyzyjne i przewidywalne. Przy wyższej a (np. 0.7-1.0) – odpowiedzi będą bardziej zróżnicowane i kreatywne, ale mogą być mniej spójne.

Prowadzący panel oprócz podania tych podstawowych, teoretycznych informacji na temat tego, w jaki sposób tworzyć prompty, pokazali też jak wyglądają te dobre i złe na przykładach.

Pokazali nie tylko jak tworzyć z wykorzystaniem AI teksty, ale  również ilustracje i projekty. Przykładem niech będzie tatuaż Artura Tomaszczyka, który powstał we współpracy ze sztuczną inteligencją i o którym rozmawialiśmy z nim w trakcie wywiadu:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze