TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI będzie wspierać Straż Ochrony Kolei

Straż Ochrony Kolei podpisała umowę z ośrodkiem badawczo-rozwojowym IDEAS NCBR. Dotyczy ona współpracy w obszarze AI. Efektem ma być stworzenie narzędzi zapewniających bezpieczeństwo infrastruktury kolejowej.

Straż Ochrony Kolei składa się z ponad trzech tysięcy funkcjonariuszy. Mają oni za zadanie nadzorować 19 tysięcy km linii kolejowej. W minionym roku odnotowano prawie7400 przestępstw i wykroczeń na obszarze kolejowym. Były to m.in. kradzieże sieci trakcyjnej.

Podpisanie umowy przez Straż Ochrony Kolei z ośrodkiem badawczo-rozwojowym IDEAS NCBR ma na celu wsparcie funkcjonariuszy w pracy. Oparte o sztuczną inteligencję rozwiązania IDEAS NCBR mają wesprzeć funkcjonariuszy i umożliwić skuteczniejsze wykrywanie sprawców wykroczeń i przestępstw. W rezultacie ograniczy to utrudnienia w kursowaniu pociągów.


AI Shield w służbie SOK

AI Shield jest oprogramowaniem bazującym na algorytmach sztucznej inteligencji. Będzie ono zasilane danymi i analizami Straży Ochrony Kolei. Na tej podstawie ma usprawnić wykorzystanie zasobów SOK jak patrole zmotoryzowane, piesze i mieszane w celu jak najlepszej ochrony kolei. AI opracuje skuteczniejsze działania prewencyjne, które zminimalizują ryzyko kradzież ysieci trakcyjnych, bez konieczności większej liczby patroli.

AI Shield będzie wspierał SOK nie tylko w obszarze prewencji, ale też wykrywalności sprawców wykroczeń i przestępstw. Algorytmy będą miały za zadanie znajdowanie jak najszybciej najlepszych rozwiązań dla konkretnych sytuacji. Decyzje podejmowane przez ludzi w przypadku ograniczonych zasobów osobowych są schematyczne. W określonych sytuacjach podejmowane są podobne działania. To mogą przewidywać przestępcy.

Sztuczna inteligencja ma opracowywać nieprzewidywalne plany ochrony. Co ma utrudnić złodziejom ich działanie.

Źródło.plk-sa.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze