TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ABW będzie usuwać z internetu treści, które uzna za terrorystyczne

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o działaniach antyterrorystycznych, a także ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu. Wpłynie to na treści znajdujące się w internecie. Teraz szef ABW będzie mógł samodzielnie zadecydować, jakie treści uznaje za terrorystyczne i usunąć je z internetu.

Po uchwaleniu nowelizacji zwiększają się kompetencja szefa ABW. Wcześniej dla ingerencji w sieć potrzebował zgody sądu. Teraz decyzje będzie mógł podejmować samodzielnie. Uchwalona regulacja jest konsekwencją rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zapobiegania rozpowszechnianiu w internecie treści o charakterze terrorystycznym.

Jakie uprawnienia będzie miał szef ABW?

Wraz z nowelizacją szef ABW otrzymał szereg uprawnień. Do jego zadań będzie należało:
– wydawanie nakazów zobowiązujących dostawców usług hostingowych do usunięcia treści o charakterze terrorystycznym,
– wydanie nakazów dla dostawców usług hostingowych w celu uniemożliwienia dostępu do treści terrorystycznych we wszystkich państwach członkowskich,
– weryfikowanie nakazów usunięcia wydanych przez właściwe organy innych państw UE,
– stwierdzanie naruszeń w zakresie nakazów wydawanych przez organy innych państw UE,
– przedłużenie okresu braku dostępu do danych treści o charakterze terrorystycznym,
– wydawanie decyzji w sprawie dostawców usług hostingowych narażonych na treści o charakterze terrorystycznym,
– nadzór nad wdrażaniem środków szczególnych przez dostawców usług hostingowych,
– nakładanie kar administracyjnych.

Jakie treści mogą być uznane za terrorystyczne?

W ustawie nie znalazło się precyzyjne określenie tego, jakie treści mogą zostać uznane za terrorystyczne. Taką decyzję będzie samodzielnie podejmował szef ABW. Może to słusznie budzić obawy o możliwość ograniczenia wolności słowa, którą będą skutkowały te decyzje.

Wątpliwości próbował wyjaśnić w trakcie sejmowej debaty Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Doprecyzował, że chodzi tu o materiały, które podżegają czy nakłaniają do popełniania przestępstw o charakterze terrorystycznym. Rozwiązanie ma także zastosowanie w przypadku materiałów z instruktażem dotyczącym tego, jak popełnić konkretnego przestępstwa.

Rozporządzenie unijne zachęca do walki z terroryzmem nie tylko przez usuwanie treści w internecie. Innym elementem jest zachęcanie państw członkowskich do tworzenia strategii walki z terroryzmem. Może odbywać się to poprzez wzmacnianie umiejętności korzystania z mediów i umiejętności krytycznego myślenia u odbiorców. Pośród podejmowanych działań mogą znaleźć się również inwestycje w inicjatywy społeczne na rzecz deradykalizacji. Tych działań na razie polski rząd nie przygotował.

Wpływ decyzji szefa ABW na działalność przedsiębiorców

Podczas przeprowadzania wymienionych działań zleconych funkcjonariusz ABW ma możliwość wstępu do biura dostawcy usług hostingowych i wglądu w dokumenty. Jednocześnie w ustawie znalazł się zapis, że te działania nie maja wpływu na działalność mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców.

Art. 26c. 2. Funkcjonariusz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przeprowadzając czynności, o których mowa w ust. 1, ma prawo: 1) wstępu na teren kontrolowanych obiektów wykorzystywanych do świadczenia usług hostingowych; 2) żądania od dostawcy usług hostingowych wyjaśnień i udostępnienia bądź wglądu w dokumentację techniczną i operacyjną wynikającą ze stosowania środków szczególnych. – napisano w projekcie ustawy o zmianie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu.

Składanie skargi przez dostawcę usług

Dostawcy usług hostingowych przysługuje prawo skargi na decyzję ABW o usunięciu treści. Mówi o tym Art. 26d. 4. Projektu ustawy o zmianie ustawy o działaniach antyterrorystycznych i ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu:

Art. 26d. 4. Dostawcy usług hostingowych, w stosunku do którego Szef ABW wydał nakaz usunięcia, lub dostawcy treści, którego treści obejmuje nakaz usunięcia, przysługuje prawo do wniesienia na ten nakaz skargi do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia: 1) jego dostarczenia w trybie, o którym mowa w art. 3 ust. 5 rozporządzenia 2021/784 – w przypadku dostawcy usług hostingowych; 2) otrzymania informacji, o której mowa w art. 11 ust. 1 rozporządzenia 2021/784 – w przypadku dostawcy treści.

Źródło: cyberdefence24.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze