TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowa ustawa o kryptoaktywach – Polska odpowiada na unijne rozporządzenie MiCA

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 w sprawie rynków kryptoaktywów (MiCA), które weszło w życie 29 czerwca 2023 r., wprowadza jednolite zasady dotyczące obrotu kryptoaktywami na terenie Unii Europejskiej. Przepisy regulujące tokeny powiązane z aktywami (ART) oraz tokeny będące elektronicznym pieniądzem (EMT) zaczęły obowiązywać od 30 czerwca 2024 r., natomiast pozostałe postanowienia rozporządzenia wejdą w życie 30 grudnia 2024 r.

W odpowiedzi na unijne rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets), Polska przygotowała projekt ustawy o rynku kryptoaktywów. Projekt został przyjęty przez Radę Ministrów i 26 czerwca 2025 r. trafił do Sejmu.

Jednym z kluczowych założeń projektu jest wyznaczenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) jako głównego organu nadzoru nad rynkiem kryptoaktywów. KNF uzyska szerokie kompetencje – od licencjonowania emitentów i dostawców usług (CASP), przez przeprowadzanie kontroli i dochodzeń, aż po nakładanie sankcji finansowych oraz możliwość tymczasowego blokowania kont bankowych i portfeli krypto.

📌 Zobacz tutaj szczegółową analizę projektu>>>> ustawy o kryptoaktywach. 

Rejestr domen i adresów IP 

Dodatkowo, projekt ustawy przewiduje utworzenie jawnego rejestru domen internetowych oraz adresów IP, który ma stanowić narzędzie nadzoru nad przestrzeganiem zarówno przepisów krajowych, jak i unijnych. Zgodnie z projektowanymi przepisami, do rejestru będą mogły trafić:

  • podmioty prowadzące działalność w zakresie kryptoaktywów bez wymaganego zezwolenia,
  • podmioty naruszające przepisy rozporządzenia MiCA lub ustawy krajowej, jeżeli inne środki nadzorcze nie doprowadziły do usunięcia naruszenia w rozsądnym terminie.

Wpisanie danej domeny lub adresu IP do rejestru skutkować będzie obowiązkiem dla dostawców usług internetowych do nieodpłatnego ograniczenia lub uniemożliwienia dostępu do wskazanych interfejsów internetowych. Rejestr będzie miał charakter jawny i publiczny, a każdy wpis będzie mógł zostać zaskarżony.

Nowe regulacje oznaczają również zwiększoną odpowiedzialność dostawców usług cyfrowych, w tym platform internetowych i operatorów portfeli. Z jednej strony będą oni zobowiązani do współpracy z KNF w przeciwdziałaniu nielegalnym praktykom, z drugiej do przestrzegania nowych obowiązków nadzorczych.

Projekt ustawy wyznacza nowy kierunek w zakresie nadzoru nad treściami cyfrowymi w Polsce. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie ochrony konsumentów oraz dostosowanie krajowych regulacji do wymogów unijnych. Kluczowym elementem tworzonego systemu nadzorczego ma być wskazany rejestr domen i adresów IP, stanowiący narzędzie do przeciwdziałania działalności nielegalnych podmiotów działających w obszarze kryptoaktywów.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze