Przedsiębiorcy świadczący usługi telekomunikacyjne mają czas do 10 maja 2025 roku, by zaktualizować dane w rejestrze przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonym przez Prezesa UKE. Obowiązek ten wynika z przepisów nowej ustawy – Prawa komunikacji elektronicznej oraz ustawy ją wprowadzającej.
Komunikat w tej sprawie opublikował Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza, podkreślając, że obowiązek dotyczy wszystkich podmiotów telekomunikacyjnych zarejestrowanych przed wejściem w życie nowej ustawy niezależnie od skali prowadzonej działalności.
Zgodnie z nowymi przepisami, przedsiębiorcy muszą uzupełnić dane w rejestrze o trzy elementy:
- Osobę kontaktową do UKE – należy wskazać imię, nazwisko, adres e-mail oraz – jeśli różni się od wcześniej zgłoszonego – numer telefonu osoby wyznaczonej do kontaktu z Prezesem UKE w sprawach rejestracyjnych i formalnych.
- Opis sieci i świadczonych usług – wymagany jest zwięzły opis posiadanej sieci telekomunikacyjnej oraz usług, które są za jej pośrednictwem świadczone.
- Adres strony internetowej – jeśli przedsiębiorca posiada stronę internetową, jej adres musi znaleźć się w rejestrze.
Zgłoszenia należy dokonać zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4, 5 i 7 PKE w zw. z art. 75 ust. 2 WPKE.
Nowe przepisy formalnie wymagają także zgłoszenia planowanej daty rozpoczęcia działalności telekomunikacyjnej. Jednak – jak podkreśla Związek – przepis ten nie ma zastosowania do firm, które już prowadzą działalność i są zarejestrowane. W ich przypadku zgłoszenie tej daty byłoby absurdalne i bezprzedmiotowe.
Domaganie się przez ustawodawcę zgłoszenia terminu rozpoczęcia działalności przez firmę, która już ją prowadzi i wcześniej zgłosiła się do rejestru, jest rozwiązaniem całkowicie nadmiarowym – czytamy w komunikacie podpisanym przez prezesa Izby, Pawła Wolocha. Podobne stanowisko prezentują także okólniki rozsyłane przez Prezesa UKE.
Przedsiębiorcy, którzy nie dopełnią obowiązku aktualizacji danych do 10 maja 2025 r., muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami. Prezes UKE, po bezskutecznym upływie terminu, wystosuje formalne wezwanie do uzupełnienia danych. Od chwili doręczenia wezwania przedsiębiorca będzie miał siedem dni na dokonanie odpowiedniego zgłoszenia.
Jeśli i ten termin zostanie przekroczony, przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru, co w praktyce oznacza utratę prawa do świadczenia usług telekomunikacyjnych.
Związek apeluje do wszystkich firm telekomunikacyjnych o wcześniejsze dopełnienie obowiązku – jeszcze przed ustawowym terminem. Działanie „na ostatnią chwilę” może narazić przedsiębiorcę na niepotrzebne ryzyko – zarówno formalne, jak i operacyjne.
Zwyczajna ostrożność i dbałość o interesy własne firmy przemawiają za tym, by nie czekać na wezwanie z UKE, lecz zareagować z wyprzedzeniem – podsumowuje Związek.
Czytaj także: