TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska w grze o półprzewodniki

Polska nie chce zostać wykluczona z gry o przyszłość technologiczna. Ta wiąże się z półprzewodnikami. Dlatego powstało siedem filarów polityki dla sektora półprzewodników. Mają wspierać rozwój gospodarki i nowych technologii. Projekt dokumentu trafił do konsultacji społecznych.

Polska swoją pozycję w europejskiej i globalnej branży półprzewodników buduje na wiele sposobów. Z jeden strony rozwija własne technologie, ale też integruje się ze światowymi łańcuchami dostaw. Żeby działania były bardziej spójne i skuteczne, ministerstwo cyfryzacji opracowało projekt polityki, której celem jest przyciąganie inwestorów, rozwój krajowych kompetencji oraz wzmocnienie suwerenności technologicznej.

– Musimy wzmocnić pozycję kraju na rynku technologii i mieć istotny udział w unijnym planie zwiększenia produkcji półprzewodników w Europie. To ważny krok wpisujący się w strategię Unii Europejskiej, która dąży do osiągnięcia 20% udziału w ich światowej produkcji do 2030 roku. Dziś cała Europa mierzy się z tym wyzwaniem, a Polska – koncentrując się na obszarach, w których może być globalnie konkurencyjna – ma potencjał, by stać się istotnym graczem w tym procesie. Polska jest świetnym miejscem do rozwoju tego przemysłu – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Strategia cyfryzacji to uwzględnienie półprzewodników

W 2024 roku wartość globalnego rynku półprzewodników wyniosła ok. 600 miliardów euro. Prognozuje się, że wzrośnie do 1 biliona euro do 2030 r.

Teraz 70 proc. produkcji półprzewodników ma miejsce w Azji. Taka sytuacja to zagrożenie przerwaniem łańcucha dostaw. Strategia Cyfryzacji Państwa zakłada wzmocnienie pozycji Polski w światowym łańcuchu dostaw. Nie można bowiem dopuścić, by jakiekolwiek zawahanie na rynku doprowadziło do problemów, które będą rzutować na obronność, energetykę czy nowoczesne technologie.

Rozwijanie własnych zdolności technologicznych, a także udział w europejskich i globalnych inicjatywach w tym zakresie, to szansa dla Polski na skuteczną ochronę gospodarki i zwiększanie jej konkurencyjności.

– Rozwijanie sektora półprzewodnikowego to warunek konieczny dla stabilnego wzrostu gospodarczego i zapewnienia bezpieczeństwa cyfrowego. Polska nie zaczyna od zera – mamy ośrodki badawcze i firmy rozwijające technologie o strategicznym znaczeniu, w tym w obszarze fotoniki i projektowania układów scalonych. Przedstawiony projekt Polityki dla sektora półprzewodników to odpowiedź na te wyzwania – stawiamy na wzmacnianie naszej pozycji i zwiększanie konkurencyjności technologicznej Polski – zauważa Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji .

Siedem filarów rozwoju branży półprzewodników

Celem opracowanej w Ministerstwie Cyfryzacji polityki dla sektora półprzewodników jest koncentracja na technologiach przyszłości o potencjale transformacyjnym. Pozwoli to Polsce na przyciąganie inwestycji i być aktywną uczestniczka kształtowania globalnych trendów technologicznych.

Rozwój sektora półprzewodników w Polsce to stawienie na zrównoważone wykorzystanie zasobów publicznych i budowanie przewagi technologicznej w siedmiu kluczowych branżach:

1. Infrastruktura – inwestycje w nowoczesne laboratoria, zakłady produkcyjne i centra badawczo-rozwojowe, które wspierają rozwój technologii półprzewodników;

2. Impuls Państwa – inicjowanie projektów i wdrażanie nowych technologii, wprowadzanie polskich innowacji półprzewodnikowych do projektów publicznych oraz rozwój eksportu polskich rozwiązań technologicznych;

3. Współpraca międzynarodowa – budowa silnego partnerstwa z globalnymi liderami branży półprzewodników;

4. Inwestycje i finansowanie – pozyskiwanie środków i zapewnienie odpowiednich warunków dla realizacji rodzimych projektów o wysokiej wartości dodanej, przyciągnięcie dużych, międzynarodowych inwestorów;

5. Kształcenie kadr i edukacja – inwestycja w edukację, przygotowanie specjalistów do pracy w branży półprzewodników;

6. Dostępność wody i energii – zapewnienie odpowiednich zasobów energetycznych oraz wodnych, niezbędnych w procesie produkcji półprzewodników;

7. Dostępność chemikaliów i surowców – rozwój dostaw materiałów potrzebnych do produkcji półprzewodników, w celu zapewnienia stabilności łańcucha dostaw.

Strategia opiera się na wierze w zdolności Polski do szybkiego nadrabiania technologicznych opóźnień. Wykorzystywana będzie tu synergia z europejskim ekosystemem technologicznym. Odbywać się to będzie chociażby przez uczestnictwo w strategicznych unijnych projektach czy implementację europejskiego aktu w sprawie czipów.

Polska znajduje się w sąsiedztwie realizowanych inwestycji półprzewodnikowych w Niemczech oraz w Czechach. To dla nas szansa na utworzenie komplementarnego mikroregionu technologicznego, wzmacniającego współpracę w Europie.

Konsultacje społeczne projektu

Niezależnie od planów i założeń rządowych, każdy może oddać swój głos w tak istotnej sprawie jak udział Polski w tworzeniu łańcucha dostaw półprzewodników. Dlatego projekt Polityki dla sektora półprzewodników w Polsce został skierowany do konsultacji publicznych.

Uwagi można zgłaszać na adres sekretariat.dbi@cyfra.gov.pl do 4 marca 2025 roku.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze