2 lutego 2024 roku weszły w życie pierwsze przepisy rozporządzenia o sztucznej inteligencji (AI Act). Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli i obywatelek oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie systemów sztucznej inteligencji. Które przepisy już obowiązują w Polsce?
12 lipca 2024 r. opublikowano Rozporządzenie o sztucznej inteligencji (AI Act). Jest to kluczowy dokument ustalający zasady dotyczące rozwoju, wdrażania i używania sztucznej inteligencji na terenie Unii Europejskiej.
Z uwagi na swoją specyfikę, regulowaną materię i zmieniającą się sytuację, poszczególne elementy AI Act są wprowadzane stopniowo.
Zakaz wprowadzania szczególnie niebezpiecznych systemów AI
Od 2 lutego 2024r. na terenie całej UE zakazane jest używanie, ale również wprowadzanie na rynek szczególnie niebezpiecznych systemów AI. Dotyczy to tych, które spełniają kryteria praktyk zakazanych. Komisja Europejska opublikowała też wytyczne dotyczące systemów AI uznanych za zakazane.
Niedostosowanie się do przepisów rozdziału II AI Act może skutkować wysokimi karami administracyjnymi. Maksymalny ich prób został ustalony na 35 milionów euro lub 7 proc. całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku.
AI Literacy
Również od 2 lutego 2024 r. wszedł w życie obowiązek kompetencji w zakresie AI tzw. AI Literacy (art. 4 AI Act). Obliguje on pracodawców, którzy są dostawcami czy podmiotami stosującymi systemy AI do podjęcia działań w kierunku zapewnienia pracownikom odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Chodzi o te dotyczące AI i zadań z nią związanych.
Przepisy rozdziału I dotyczą przepisów ogólnych. Natomiast przepisy z rozdziału II dotyczą zakazanych praktyk rozporządzenia 2024/1689. Obowiązują one wprost i nie wymagają podjęcia działań legislacyjnych przez państwa członkowskie.
Źródło: gov.pl