Niedawno przedsiębiorcy telekomunikacyjni przyzwyczaili się do sprawozdawczości na nowych zasadach, a tu kolejne zmiany. Wraz z uchwaleniem PKE pojawił się szereg z nich, ale na tym nie koniec. Jak nadążać?
Na przedsiębiorcach telekomunikacyjnych ciążą konkretne obowiązki sprawozdawcze. Muszą oni przekazywać dane o:
– infrastrukturze oraz świadczonych usługach i budynkach umożliwiających kolokację (art. 29 ust. 2 megaustawy);
– infrastrukturze technicznej (art. 29c megaustawy);
– usługach dostarczanych do punktów adresowych (art. 29k megaustawy);
– rodzaju i zakresie wykonywanej działalności (art. 20 ust. 1 PKE, dawny art. 7 PT).
Obowiązków jest sporo, w dodatku regularnie zmieniają się zasady, na których są raportowane i ich zakres. Doszedł chociażby obowiązek sprawozdawania danych do SIDUSIS. Zmieniła się również częstotliwość sprawozdawania danych oraz pojawiły nowe systemy informatyczne służące do składania raportów.
PKE wprowadziło zmiany
Wraz z wprowadzeniem prawa komunikacji elektronicznej pojawiły się kolejne zmiany w sprawozdawczości, ale chyba nie wywróciły wszystkiego w funkcjonowaniu operatorów telekomunikacyjnych.
Zmieniły się terminy sprawozdawcze. Dane o infrastrukturze przekazywane są dwa razy do roku:
– do 31 marca dane zgodne ze stanem na 31 grudnia poprzedniego roku;
– do 15 września dane według stanu na 30 czerwca.
Termin sprawozdania informacji o obiektach budowlanych przypada na 31 marca, gdy podaje się stan aktualny na 31 grudnia poprzedniego roku. Pokrywa się on z pierwszym terminem sprawozdania danych o infrastrukturze. Co na pewno przysporzy dodatkowych nerwów w firmach, które będą raportować dwie rzeczy na raz.
Obiekty budowlane to nie to samo co budynki
Tutaj należy zauważyć zapis „obiekty budowlane”, który nie jest tożsamy z budynkami. Megaustawa zmieniła definicję i teraz sprawozdawczością nie będą już objęte „budynki” umożliwiające kolokację, ale „obiekty budowlane”. Pojęcie to jest szersze i sprawia, że więcej obiektów będzie obejmowało sprawozdanie.
– Pocieszające jest to, że póki co przedsiębiorców obowiązują dotychczasowe rozporządzenia – zarówno inwentaryzacyjne (art. 29 ust. 2 megaustawy) jak i dotyczące rodzaju i zakresu działalności (F00, dawny art. 7 PT), określające szczegółowo zakres danych podlegających sprawozdaniu – mówi Ewelina Grabiec z itBlegal.
Teraz minister ma niecałe dwa lata na wydanie nowych rozporządzeń tego dotyczących, które uwzględnią zmiany zawarte w ustawach. Do tego czasu wszystkich obowiązują poprzednie akty wykonawcze, a co za tym idzie dotychczasowy zakres sprawozdawanych danych.
Sprawozdawczość w konsultacjach z branżą
Ministerstwo Cyfryzacji wraz z UKE podejmuje rozmowy z przedstawicielami branży, by uprościć sprawozdawczość. Chodzi m.in. o wyeliminowanie tych informacji, które są zbędne. Analizie podlega cała sprawozdawczość – zarówno dane w SIDUSIS, jak i PIT czy COCOM.
W połowie stycznia 2025 r. w Ministerstwie odbyło się spotkanie, w trakcie którego przedstawiciele Ministerstwa, UKE i branży rozmawiali o tym, jakie dane są konieczne w sprawozdawczości i czemu mają służyć, a także z czego można zrezygnować. Reprezentujący branże telekomunikacyjną mogli wypowiedzieć się w tym temacie i wyjaśnić swój punkt widzenia. Była to okazja do przekonania administracji publicznej do spojrzenia z perspektywy tych, których sprawozdawczość dotyczy. Przyjrzeć się problemom przedsiębiorców telekomunikacyjnych, zobaczyć ich trudności i przyjąć ich pomysły w tym zakresie.
Możliwe są kolejne spotkania w podobnym gronie w celu dalszej dyskusji nad tymi zagadnieniami.
– Jest szansa na to, że sprawozdawczość w przyszłości nie będzie aż tak problematyczna jak dotychczas i uda się wypracować rozwiązania, które pozwolą przedsiębiorcom na sprawne przekazywanie użytecznych dla organów publicznych danych. Co przyniosą kolejne spotkania – czas pokaże – podsumowuje Ewelina Grabiec.
Źródło: okablowani.pl