TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

ZTKIG w sprawie KSC

Związek Telewizji Kablowych w Polsce Izba Gospodarcza rozesłał pismo zawierające apel o usunięcie z projektu ustawy o zmianie ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa instytucji dostawcy wysokiego ryzyka oraz polecenia zabezpieczającego.

Przedstawiciele związku uznają wskazane zapisy za wyjątkowo szkodliwe dla polskiej gospodarki i rodzimych przedsiębiorców. Pismo zostało rozesłane (drogą poczty elektronicznej) m.in. do Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwa Cyfryzacji (w tym do dyrektora departamentu cyberbezpieczeństwa).

Najwięcej uwagi w piśmie poświęcono, kontrowersyjnym od dawna, kwestiom związanym z dostawcami wysokiego ryzyka. Czytamy tu między innymi, że tego rodzaju instytucji [chodzi o decyzję o uznaniu podmiotu za dostawcę wysokiego ryzyka i procedurę prowadząca do jej wydania] dyrektywa NIS 2, ani też jakiekolwiek inne dyrektywy unijne lub decyzje unijne kierowane do konkretnych państw, w tym i do państwa polskiego, nie przewidują, a zatem nie zachodzi prawny obowiązek jej implementacji do wewnętrznego porządku prawnego naszego kraju.

W toku obszernego wywodu powracają także podnoszone już wcześniej argumenty m.in. o braku dostatecznego uzasadnienia dla ograniczenia konstytucyjnej wolności gospodarczej oraz, że może dojść do przymusowej, kosztownej wymiany w pełni sprawnego, wysokiej jakości, niemalże bezawaryjnego sprzętu i oprogramowania i zastąpienie go o wiele niższej jakości, mocno awaryjnym sprzętem i oprogramowaniem pochodzącym od producentów zlokalizowanych w Unii Europejskiej lub na terenie państw Paktu Północnoatlantyckiego, co narazi przedsiębiorców na konieczność poniesienia zupełnie zbędnych, nieplanowanych do kosztów, a zarazem pozostaje w pełnej sprzeczności z zasadą racjonalnego gospodarowania środkami finansowymi przez przedsiębiorców. 

ZTKIG prosi także inne organizacje o poparcie podjętej inicjatywy.

Kontakt: ztk@ztkig.pl

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze