Główny Urząd Statystyczny zaprezentował pełne zestawienie cen towarów i usług konsumpcyjnych w grudniu 2024 r. W porównaniu z grudniem 2023 roku wzrosły one o 4,7 proc.
W grudniu 2024 r. inflacja wyniosła 4,7 proc. Jest to nieznaczna korekta w stosunku do szybkiego zestawienia opublikowanego pod koniec roku.
Okazuje się zatem, że inflacja między listopadem a grudniem 2024 r. utrzymała się na tym samym poziomie.
W rozbiciu na usługi i towary widoczne jest, że za te pierwsze płacimy znacznie więcej niż rok temu. Ceny usług w porównaniu z grudniem 2023 r. wzrosły o 6,6 proc. Za towary trzeba zapłacić 4 proc. więcej.
Jednocześnie GUS poinformował, że średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w 2024 r. wyniósł 3,6 proc.
Najdroższe mieszkania i edukacja
W rozbiciu na poszczególne kategorie widoczne są spore różnice w kosztach każdej z nich.
Największy wzrost widoczny jest w utrzymaniu mieszkania i nośników energii. Tutaj ceny w porównaniu z grudniem 2023 r. są wyższe aż o 10,1 proc., co na pewno wszyscy odczuwają płacąc comiesięczne rachunki.
Wyraźnie też wzrosły ceny w obszarze edukacji, bo o 9,2 proc.
W restauracjach i hotelach zapłacimy 6,8 proc. więcej, a za rekreację i kulturę – 5,5 proc.
Największe znaczenie dla codziennych wydatków ma dział żywności i napojów bezalkoholowych. W tym wypadku wzrost cen pokrywa się mniej więcej z ogólnym wskaźnikiem inflacji, bo w porównaniu z grudniem 2023 r. są one wyższe o 4,8 proc.
Ceny transportu oraz odzieży i obuwia spadły
Chociaż w większości kategorii widoczne są podwyżki cen, to w zestawieniu znalazły się też takie, których ceny są niższe niż przed rokiem.
W przypadku transportu spadek wynosi 3,3 proc. Trochę mniejszy jest spadek cen odzieży i obuwia, gdyż jest to 1,7 proc.
W telekomunikacji usługi drożeją, ale sprzęt tanieje
W kategorii łączności, czyli telekomunikacji widoczny jest stały trend, w którym ceny usług drożeją, jednak sprzęt jest coraz tańszy.
Ogólnie wzrost cen w tej kategorii wyniósł 4,1 proc. Głównie za sprawą coraz droższy usług, bo w tym wypadku zestawienie z grudniem 2023 roku pokazuje, że w grudniu 2024 r. usługi były droższe 4,6 proc.
Sprzęt telekomunikacyjny obecnie jest 13,6 proc. tańszy niż rok temu.
Źródło: GUS