TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Promieniowanie smartfonów – czy szkodzi zdrowiu?

Urząd Komunikacji Elektronicznej w laboratorium testował smartfony oraz telefony komórkowe. Sprawdzano nie tylko zgodność urządzeń z wymaganiami. Testy obejmowały promieniowanie SAR, czyli absorbcję przez ciało ludzkie energii pochodzącej z promieniowania elektromagnetycznego pochodzącego z telefonu. Czy dostępne na rynku urządzenia szkodzą naszemu zdrowiu?

Smartfony i inne telefony komórkowe są dzisiaj chyba najpowszechniejszymi urządzeniami. Wiele osób korzysta z nich każdego dnia od porannego budziki, aż do zaśnięcia.

Dlatego Urząd Komunikacji Elektronicznej postanowił przeprowadzić kampanię pomiarową, która ma na celu sprawdzenie zgodności urządzeń z wymaganiami. Smartfony oprócz podstawowych danych technicznych zostały także przebadane pod kątem dopuszczalnego poziomu SAR. Chodzi o promieniowanie elektromagnetyczne emitowane przez telefony komórkowe oraz jego absorpcję przez ciało ludzie.

Elementy przeprowadzonej kontroli

Telefony komórkowe przebadano w laboratoriach. Badanie dotyczyło aspektów formalnych oraz technicznych.

Kontrola wymagań formalnych dotyczyła tego, czy poszczególne urządzenia mają:
– dołączoną instrukcję obsługi;
–  oznakowania zgodności CE;
– wystawioną przez producenta deklarację zgodności;
– zmieszczoną przez producenta i importera informację teleadresową;
– dane identyfikujące urządzenie;
– dołączoną informację o ograniczeniach w jego używaniu.

Badania pod kątem SAR

W Centralnym Laboratorium Badań Technicznych urządzenia poddano także badaniom sprawdzającym, czy spełniają one określone dla nich wymagania dotyczące m.in. promieniowania elektromagnetycznego.

Skontrolowano 10 telefonów. Badania potwierdziły, że spełniają one wymagania techniczne pod kątem bezpieczeństwa w zakresie normy związanej ze współczynnikiem absorpcji SAR (Specific Absorption Rate).

Sześć z badanych urządzeń spełniło jednocześnie wymagania formalne i techniczne. W czterech przypadkach pojawiły się uchybienia formalne.

Prezes UKE wezwał podmioty, których dotyczyły niedociągnięcia, do usunięcia niezgodności formalnych.

Więcej informacji o testowanych urządzeniach w raporcie z kampanii pomiarowej:



Źródło: UKE

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze