Projekt ustawy o systemach sztucznej inteligencji (AI) wiąże się z szerokim spektrum zagadnień. Także tych ważnych z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw. Mając to na uwadze Agnieszka Majewska, Rzeczniczka MŚP postuluje włączenie przedstawiciela swojego Urzędu w skład członków Komisji Rozwoju i Bezpieczeństwa Sztucznej Inteligencji.
Rzeczniczka MŚP zwraca uwagę na przewidziane w projekcie zasady i tryb prowadzenia kontroli, które mogą istotnie naruszać uregulowania Prawa przedsiębiorców, czyli obowiązującej od 6 lat Konstytucji Biznesu. W dokumencie określone są formy i podstawowe zasady kontroli oraz przewiduje on, że odstępstwo od nich jest dopuszczalne tylko na mocy ratyfikowanych umów międzynarodowych albo bezpośrednio stosowanych przepisów prawa Unii Europejskiej.
– Nie jest dozwolone bowiem relatywizowanie regulacji ustawy odnoszącej się do podstawowych zasad i gwarancji działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – stwierdza Agnieszka Majewska, Rzeczniczka MŚP.
Dlatego postuluje odpowiednią modyfikację przygotowywanych przepisów.
Zauważa ona również, że inne regulacje, które mogą kolidować z postanowieniami Konstytucji Biznesu. Takim przykładem jest wyłączenie odpowiednich przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Przekłada się to na kary pieniężne i inne środki egzekwowania prawa.
– Istnieje zagrożenie pomijania stosowania przedmiotowych przepisów KPA, co utrudni albo uniemożliwi w praktyce realizację zasady proporcjonalności jako podstawowej dyrektywy wymiaru administracyjnej kary pieniężnej. Zbyt rygorystyczne uregulowania mogą stanowić barierę w rozwoju systemów sztucznej inteligencji jako technologii innowacyjnej – stwierdza Majewska .
Dlatego też przed dalszymi etapami pracy nad projektem ustawy o sztucznej inteligencji odbędą się prace Zespołów Roboczych do spraw Konkurencji i do spraw Telekomunikacji, które działają przy Rzeczniczce MŚP.
Źródło: Rzeczniczka MŚP