W czasach, gdy wciąż chodzimy z telefonem przy sobie, każdy dzwoniący jest przez nas natychmiast odnotowywany. Nie od każdego chcemy odebrać. Tym bardziej, że wiele instytucji i organizacji dzwoni losowo do różnych osób i nie zawsze z ofertą, która w ogóle nas interesuje. Wtedy najprostszym rozwiązaniem jest zablokować dany numer telefonu. Może to być zablokowanie numeru, z którego do nas dzwonią lub zablokowanie swojego numeru, by na niego nie dzwoniono. Zrobić to można zarówno z poziomu smartfona, ale także u operatora. Jak to zrobić?
Blokowanie numeru telefonu
Nasz numer może dostać się w różne ręce na wiele sposobów. Firmy sprzedają swoje bazy danych, ale też może dojść do wycieku danych. W wyniku tego nasze dane wraz z numerem telefonu wędrują z jednej bazy do kolejnej i nie mamy nad tym żadnej kontroli.
Czasem jedynym sposobem na pozbycie się niechcianych i częstych telefonów chociażby od telemarketerów, jest zablokowanie numeru telefonu. Jeśli nie chcemy powtarzających się telefonów z danego numeru, można go zablokować i rozwiązać problem. Jak to zrobić?
Jak zablokować numer telefonu?
Warto wiedzieć, w jaki sposób blokować numer w telefonie. Może to się przydać w wielu przypadkach. Także jeśli do tej pory nikt nie nękał nas na tyle natarczywie, żebyśmy to rozważali. Może w przyszłości taka sytuacja się pojawi i wtedy będziemy wiedzieć, jak się od tego uwolnić.
Sposób blokowania numeru zależny jest od systemu operacyjnego telefonu, od modelu telefonu i wymaga znalezienia odpowiedniej opcji.
Blokowanie numeru na telefonie z iOS
Na wszystkich telefonach z systemem iOS blokowanie numeru jest takie samo.
Najpierw trzeba wejść w listę połączeń przychodzących. W niej znaleźć numer telefonu, który chce się zablokować. Następnie wejść w informację o połączniu.
Pojawi się okno, w którym powinna znajdować się opcja „Blokuj tę osobę”. Po jej wybraniu trzeba potwierdzić i gotowe.
Blokowanie numeru na telefonie z Androidem
W przypadku telefonu z systemem Android procedura jest również szybka i prosta. Jednak w tym przypadku może się różnic w zależności od telefonu i jego producenta. Pojawiają się bowiem różne nakładki na Androida i inne nazwy poszczególnych funkcji. W każdym jednak przypadku blokowanie numeru wymaga podobnych czynności.
Przede wszystkim należy wejść w listę ostatnich połączeń. Tam wyszukać numer, który chcemy zablokować. W menu edycji danego numeru wybrać opcję „Blokuj kontakt”.
Wybrany numer zostaje dodany do listy numerów blokowanych.
W obu przypadkach (iOS oraz Android) jeśli zmienimy zdanie i chcemy odblokować zablokowany numer, musimy wejść z listę numerów zablokowanych. Tam wybrany numer odblokowujemy.
W razie problemów można sprawdzić procedurę blokowania numeru telefonu w instrukcji konkretnego aparatu.
Raport doręczenia a zablokowany numer
Po zablokowaniu danego numeru telefonu nie tylko uniemożliwiamy wykonywanie z niego połączeń do nas. Nie wyświetlają się również wiadomości tekstowe, które z takiego numeru są wysyłane.
Jednak w przypadku telefonów z systemem Android możliwe jest, że będą przychodzić powiadomienia o próbie połączenia danego numeru telefonu z nami. Natomiast wiadomości tekstowe będą trafiały automatycznie do folderu Spam.
Jeśli nie chcemy nawet takich informacji należy poszukać aplikacji, która także to blokuje. Wtedy unikniemy jakiegokolwiek kontaktu czy informacji o próbie kontaktu z danego numeru. Jest to przydatne nie tylko w sytuacji kontaktów z telemarketerami, ale również przy nękaniu przez osoby prywatne i wszelkich rodzajach stalkingu.
Jak zablokować numer u operatora?
Nękające nas numery możemy również zablokować u samego operator. Większość sieci ma niestety jedynie możliwość blokowania połączeń od numerów zastrzeżonych.
Powoduje to, że osoba, która ma ukryty numer telefonu nie usłyszy nawet sygnału, a zamiast tego odpowiedni komunikat.
Niestety nie chroni to przed telemarketerami i innymi podobnymi telefonami, gdyż osoby takie rzadko korzystają obecnie z zastrzeżonych numerów telefonów. Często też dzwonią z różnych numerów, co jeszcze utrudnia blokowanie im dostępu do nas.
Niektóre sieci proponują również oznaczanie takich numerów jako Spam. Wtedy chociaż nie słyszymy dzwoniącego telefonu, to mamy w powiadomieniach informację o tym, że próbował się z nami skontaktować.
Jeśli połączenia z jakiegoś numeru są nagminne i nawet nasze kolejne odmowy rozmowy z daną osobą nie przynoszą rezultatu, to warto rozważyć zablokowanie danego numeru. Nawet jeśli ta ulga będzie chwilowa.
Jak zablokować swój numer telefonu?
Czasem może zdarzyć się sytuacja, w której chcemy wykonać dany telefon, ale nie chcemy jednocześnie ujawniać swojego numeru telefonu. Wtedy możliwe jest zablokowanie swojego numeru, co oznacza, że nie będzie się wyświetlał.
Na wyświetlaczu pojawia się wtedy „Numer nieznany”. Dla niektórych to sygnał, by połączenia nie odbierać, ale nie zawsze spotykamy się z tego typu reakcją.
Zablokować wyświetlanie swojego numeru telefonu można na kilka sposobów. Mogą prowadzić do zablokowania swój numer telefonu na stałe lub tymczasowo, dla wszystkich połączeń lub dla jednego połączenia.
Blokowanie numeru telefonu dla jednego połączenia
W przypadku zablokowania numeru tylko dla jednego połączenia, wystarczy przed numerem telefonu danej osoby wpisać kod: #31#. Kod taki działa niezależnie od sieci operatora oraz systemu, w którym pracuje telefon.
Taki zabieg sprawia, że numer jest niewidoczny tylko podczas tego jednego połączenia z tylko tym konkretnym numerem telefonu.
Blokowanie numeru telefonu dla wielu połączeń
Zablokować swój numer dla różnych połączeń na wiele numerów można również z poziomu telefonu. Można to zrobić zarówno w telefonach z iOS, jak i tych z Androidem.
W przypadku iOS należy w ustawieniach telefonu wybrać opcję „Telefon” i tak znaleźć opcję „Pokaż moje ID wywołujące”. Następnie należy wyłączyć tę opcję i w ten sposób zablokować wyświetlanie numeru telefonu w trakcie dzwonienia.
W przypadku telefonu z systemem Android trzeba znaleźć opcję „Ustawienia połączeń” związane z numerami na danej karcie SIM. Tam znaleźć „ID rozmówcy” i włączyć pcję „Ukryj numer”.
Swój numer telefonu można też zastrzec u operatora, chociaż nie każdy operator oferuje taką możliwość.