Telewizja Polska i Polskie Radio i mają wielomilionowe zaległości w opłacaniu tantiem do organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Ma to być spowodowane problemami finansowymi, które wywołała Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
Zaległości w okolicy 40 mln zł wobec rzecz Stowarzyszenia Autorów ZAiKS potwierdza rzeczniczka prasowa Stowarzyszenia.
– Telewizja Polska nie opłaciła 31 proc. swoich aktualnych zobowiązań wobec twórców, a Polskie Radio 22 proc. – w roku 2024. Co więcej, Polskie Radio ma zaległości w płatnościach także za rok 2023. Jeśli ta sytuacja się nie zmieni, nie będziemy mogli dokonać rozliczenia wynagrodzeń autorskich z mediów publicznych według obowiązujących zasad – przekazała Anna Klimczak, rzeczniczka prasowa ZAiKS-u.
Zaznaczyła, że na razie ZAiKS nie podjął wobec nich windykacji. Rozumie tłumaczenia TVP i Polskiego Radia, że zaległości to wynik trudnej sytuacji finansowej nadawców.
– Mamy nadzieję, że nasze rozmowy z nadawcami odniosą pozytywny skutek, i że zaległości w płatnościach zostaną jak najszybciej uzupełnione – dodała Anna Klimczak.
TVP i Polskie Radio się tłumaczą
Telewizja Polska tłumaczy się z zaistniałej sytuacji wyjątkowo trudną sytuacją finansową i brakiem możliwości bieżącego regulowania wszystkich zobowiązań.
Obecnie nasze płatności są uzależnione od wielkości kolejnych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz terminów ich przekazywania. Przypominamy ponadto, że na koncie Telewizji Polskiej wciąż nie ma też 316 mln zł z tytułu środków abonamentowych, które z powodu bezprawnych działań KRRiT leżą zamrożone na depozytach sądowych (z 316,2 mln należnego TVP abonamentu w 2024 r., KRRiT przekazała Spółce jedynie 23,6 mln zł) – wyjaśnia biuro prasowe TVP.
W podobnym tonie wypowiada się Polskie Radio.
– Pozostajemy w kontakcie z ZAiKS-em, który jest świadomy sytuacji w jakiej znajduje się Polskie Radio S.A – zaległość zostanie uregulowana w najbliższym możliwym terminie. Mimo sytuacji kontynuujemy współpracę – w ostatnim czasie podpisaliśmy nową umowę na wykorzystywanie utworów w produkcjach internetowych – przekazał Piotr Daniluk, rzecznik prasowy Polskiego Radia.
Źródło: Wirtualne Media