TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Wolna Wigilia tak, ale dopiero w 2025 roku

Połączone komisje gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny pozytywnie zaopiniowały projekt Lewicy w sprawie ustanowienia 24 grudnia dniem wolnym od pracy. Jednocześnie komisje uwzględniły poprawkę KO, by nowe przepisy weszły dopiero w kolejnym roku. Czyli pierwsza wolna Wigilia byłaby 24 grudnia 2025 r.

Za projektem nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy głosowało 33 posłów. Wstrzymały się 23 osoby i nikt nie był przeciw.

Komisje za ustawą, ale z poprawkami KO

Jednak pozytywne rozpatrzenie projektu wolnej Wigilii uzupełnione zostało poprawką KO, która zmiany wprowadza dopiero od kolejnego roku. Oznacza to, że w 2024 r. jeszcze nie będzie wolnej Wigilii i pojawi się ona dopiero w roku 2025.

Dodatkowo wprowadzono kolejną poprawkę KO dotycząca tego, by w związku z wolną Wigilią aż trzy poprzedzające ją niedziele były handlowe.

Te zmiany nie spodobały się PiS. Urszula Rusecka z tej partii zapowiedziała, że w takiej sytuacji posłowie PiS nie poprą projektu ustawy.

Odrzucona poprawka Petru

Inaczej potoczyły się losy poprawki zgłoszonej przez posła Polski 2050 Ryszarda Petru. Przy okazji prac nad wolną Wigilią postanowił on wprowadzić przepisu, by od 2026 r. każda pierwsza niedziela miesiąca była handlowa.

Przedstawiciele biura legislacyjnego ocenili tę poprawką jako wykraczającą poza zakres opracowywanej ustawy.

Jeszcze zanim poprawka przepadła pojawił się głos za jej odrzuceniem ze strony pracowników.

– Jeśli wycofa pan swój upór, to w imieniu mojego związku zawodowego deklaruję, że 23 grudnia dostarczymy panu pod drzwi świąteczne zakupy – zwrócił się do Ryszarda Petru Jakub Niewiadomski z Ogólnopolskiego Pracowniczego Związku Zawodowego “Konfederacja Pracy”.

Wolna Wigilia budzi wiele emocji

Dorota Olko (Lewica) w dyskusji nad ustaleniem 24 grudnia dniem wolnym od pracy podkreśliła, że wolne w tym dniu należy się Polkom i Polakom, gdyż ciężko oni pracują przez cały rok. Poprawki proponowane przez KO nie odpowiedzą na postulaty przedsiębiorców.

Klaudia Jachira z KO wyraziła natomiast opinię, że projekt ma „czysto populistyczne pobudki” i jego pomysłodawcy stawiają przedsiębiorców „pod ścianą”.

– Teraz próbujemy na to zareagować i wprowadzamy coś, co jest jakimś sposobem kompromisu i od razu słyszymy negatywną opinię. Nie na to się umawialiśmy, Koalicjo 15 października – zaapelowała Klaudia Jachira z KO.

Jednocześnie podkreślano, że wiele osób 24 grudnia siedzi na kasach i w magazynach, przez co nie jest w stanie przygotować odpowiednią świąt.

Przedstawiciele przedsiębiorców opowiedzieli się natomiast za utrzymaniem obecnej sytuacji i nie prowadzania kolejnego wolnego dnia.

Wolna Wigilia – ile to będzie kosztować?

Ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na posiedzeniu komisji wskazała przygotowane przez jej resort wyliczenie kosztów wolnej wigilii na podstawie wolnego dnia w Święto Trzech Króli. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podaje, że ten koszt to od 0,3 mld do 1 mld zł.

Jednocześnie Dziemianowicz-Bąk zaznaczyła, że Wigilia to nie jest zwykły dzień pracy. Trudno zatem będzie oszacować skutki ekonomiczne ustanowienia jej dniem wolnym.

W środę 27 listopada 2024 zaplanowano drugie czytanie projektu w Sejmie. W projekcie Wigilia ma być dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych, dla których obecnie jest to dzień, w którym pracują do godziny 14.

Źródło: PAP

Poprzedni artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze