W Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH powstanie pierwsza w Polsce fabryka sztucznej inteligencji. W tym celu rozbudowane będą zasoby AGH. Rada Ministrów postanowiła przeznaczyć prawie 70 mln złotych na wsparcie projektu.
Fabryka sztucznej inteligencji w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH powstanie poprzez rozbudowę superkomputera Helios. Zostanie on wzmocniony w znaczne zasoby mocy obliczeniowej i dołączy do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji.
– W Krakowie powstaje jedna z pierwszych w Europie Fabryk AI. Chcemy, aby to był pierwszy przystanek w rozbudowywaniu mocy obliczeniowych dla polskiej sztucznej inteligencji. Musimy jak najlepiej wykorzystać ten potencjał. Dzięki temu będziemy mogli lepiej diagnozować choroby, szybciej wprowadzać na rynek nowe leki – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Ogromne moce obliczeniowe w służbie kraju
Cyfronet AGH będzie także zaangażowany w prace, które Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczyna razem z Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Jest to integracja polskiego modelu językowego w usługach publicznych.
Rada Ministrów postanowiła wesprzeć projekt dofinansowaniem na prawie 70 mln zł. Projekt jest współfinansowany przez Komisję Europejską.
– Cieszymy się także, że przykładem takiego działania, które już się rozpoczyna, jest współpraca Cyfronetu z Konsorcjum Polskiego Modelu Językowego (PLLuM) oraz Centralnym Ośrodkiem Informatyki i Ministerstwem Cyfryzacji. Te jednostki połączą swoje siły, aby stworzyć fundament nowoczesnej, cyfrowej administracji opartej na sztucznej inteligencji. Ich celem jest integracja polskiego modelu językowego z usługami publicznymi, co otworzy nowe możliwości w zakresie komunikacji między obywatelami a administracją publiczną – zapewnił minister Gawkowski.
Budowa Fabryki AI to wiele korzyści dla Polski. Sztuczna inteligencja potrzebuje mocy obliczeniowych oraz danych. Polska w otwieraniu danych jest światowym liderem.
Natomiast moce obliczeniowe są obszarem potrzebującym szczególnego doinwestowania. Fabryka AI, do której dołoży się UE, to właśnie krok w tym kierunku. Komputer Helios to najszybszy komputer w Polsce. Znajduje się także w gronie najszybszych komputerów na świecie.
Dla rozwoju świata technologii ważne jest, by istniejące centra naukowe i technologiczne aktywnie włączały się w prace nad projektami o strategicznym znaczeniu dla kraju. Umożliwia to efektywne wykorzystanie dostępnych zasobów, ale również budowanie synergii pomiędzy różnymi ośrodkami wiedzy i kompetencji.
– Inwestycja w budowę Fabryki AI w Cyfronecie to kluczowy krok w kierunku umocnienia pozycji Polski w europejskim ekosystemie sztucznej inteligencji. Dzięki wsparciu finansowemu ze strony państwa oraz współpracy z Komisją Europejską rozwiniemy infrastrukturę obliczeniową, która pozwoli naszej uczelni i krajowi wkroczyć na nowy poziom zaawansowania technologicznego – powiedział prof. Jerzy Lis , rektor AGH.
Inwestycja w AI to inwestycja w polski model językowy
W grudniu 2024 r. Ministerstwo Cyfryzacji rusza z intensywnym hackathonem. Ma on zgromadzić ekspertów z różnych jednostek. Celem będzie wypracowanie rozwiązań wspierających skuteczną integrację polskiego modelu językowego z systemami administracji publicznej.
Wprowadzenie językowego AI do usług publicznych ma przyspieszyć budowę cyfrowej administracji XXI wieku. Korzyści, jakie ze sobą niesie, to:
– poprawa dostępności usług – integracja modeli językowych pozwoli obywatelom i obywatelkom na korzystanie z usług publicznych w bardziej intuicyjny i naturalny sposób, przede wszystkim z wykorzystaniem języka polskiego;
– personalizacja obsług- dzięki nowoczesnym narzędziom AI możliwe będzie szybsze i bardziej precyzyjne odpowiedź na potrzeby obywatelek i obywateli i dostosowanie do nich usług;
– efektywność administracji – co odbędzie się przez automatyzację i wsparcie procesów decyzyjnych, przełoży się to na szybsze działanie urzędów oraz zmniejszenie kosztów operacyjnych.
W tym wszystkim pomoże Cyfronet, jako jeden z czołowych ośrodków obliczeniowych w Polsce. Zaangażowanie Cyfronetu oraz WCSS (będącego już w konsorcjum PLLuM) umożliwi przetwarzanie ogromnych zbiorów danych niezbędnych do trenowania i rozwijania polskiego modelu językowego. Innym zadaniem będzie testowanie jego funkcjonalności w środowisku o najwyższych standardach technologicznych.
– Jestem przekonany, że ten projekt przyniesie nie tylko znaczące korzyści naukowe, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki opartej na innowacjach. Wyrazy uznania należą się także dyrekcji Cyfronetu oraz całemu eksperckiemu zespołowi tej jednostki, którzy będą zaangażowani w projekt o ogromnym potencjale i znaczeniu dla przyszłości technologicznej Polski – zapewnia prof. Jerzy Lis
Źródło: gov.pl