Kablówki i platformy – pod groźbą kary! – będą musiały przekazywać informacje o swoich klientach Poczcie Polskiej. Przewidywana kara to aż 500 złotych za każdy niezgłoszony przypadek. Problem w tym, że rezygnacja z usług chociażby telewizji kablowej też nie będzie łatwa i może wiązać się z obciążeniami finansowymi. Większość zawartych umów to promocje, które obejmują dwa lata. Za zerwanie takiej umowy trzeba będzie zapłacić stosowną karę. Poczta Polska nie będzie mogła kontrolować jedynie osób, które odbierają naziemną telewizję cyfrową.
[źródło: http://ictprofessional.pl/klienci-rezygnuja-z-kablowek-bo-nie-chca-placic-abonamentu-rtv/]
Prezes Deutsche Telekom, Tim Höttges rozpoczął swoje wystąpienie podczas konferencji impact’17 w Krakowie od ważnej zapowiedzi i zaproszenia: “Jestem tutaj, aby powiedzieć, że Deutsche Telekom spowoduje, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów, które będą miały sieć 5G. Jestem tutaj, aby zaprosić Was, m.in., młodą scenę startupową w Polsce, do współpracy z nami. Abyście podzielili się z nami swoimi pomysłami. “
W odniesieniu do 5G jeden z jego komunikatów brzmiał: “Udane wdrożenie 5G wymaga silnej współpracy, uczciwej konkurencji i mniej regulacji”. Zwrócił uwagę, że współpraca z politykami na poziomie krajowym i regionalnym jest konieczna, aby przyspieszyć budowę sieci 5G.
Wystąpienie Tima Höttgesa zbiegło się w czasie z rozpoczęciem drugiej edycji programu Prototyping Hub dla technologii NB IoT w hub:raum Kraków. DT poszukuje partnerów, którzy chcą opracować nowe produkty NB IoT w naszym środowisku testowym.
[źródło: http://satkurier.pl/]
Raport Akamai „State of the Internet” ukazał smutną rzeczywistość: spadek Polski w światowym rankingu średniej przepływności stacjonarnych łączy szerokopasmowych. Obecnie zajmujemy (I kwartał 2017) 41 pozycję. Dla porównania, w 2016 roku, byliśmy na miejscu 39.
W rankingu łączy o przepływności ponad 10 Mb/s Polska znalazła się na 42 pozycję na świecie z odsetkiem na poziomie 42 proc. Jest to spadek w rankingu o 4 pozycje. Również w przypadku łączy o przepływności powyżej 15 Mb/s odsetek takich łączy w Polsce nie uległ zmianie i wynosił 25 proc. Spowodowało to spadek na 37 miejsce.
Średnia prędkość mobilnego internetu w I kwartale 2017 r. to 9,5 Mb/s (spadek o 0,5 Mb/s). Obserwujemy co kwartał spadek średniej średniej przepływności łączy mobilnych w Polsce.
[źródło: http://ictprofessional.pl/raport-state-of-the-internet-spadek-predkosci-internetu-mobilnego-w-polsce/]
Do końca tego roku na naszych telefonach zagoszczą dowody osobiste oraz dokumenty związane z pojazdem i uprawnieniami kierowcy, a później będą dodawane kolejne.
Już w tym roku mamy nadzieję udostępnić dokumenty związane z pojazdem oraz uprawnienia kierowcy, czyli 4 dokumenty, które wchodzą w skład tego pakietu i które umożliwią nam nie zabieranie tych wszystkich laminowanych, plastikowych i papierowych dokumentów w podróż na cele kontroli drogowej. Później dojdą do tego dokumenty takie jak karta miejska, karta studenta, karta emeryta i rencisty, osoby niepełnosprawnej, karta dużej rodziny – powiedziała Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.
Przypomnijmy, że pilotażowo 11 maja dowody osobiste w telefonach wprowadzone zostały w Koszalinie, Łodzi i Ełku. Korzysta z nich, jak wynika ze słów minister cyfryzacji, 1300 obywateli. Pani minister dodała, że elektroniczny dowód osobisty zwalnia nas od zabierania go ze sobą, jak idziemy do urzędu, ale może nieco wydłużyć czas oczekiwania na załatwienie sprawy.
[źródło: http://www.telepolis.pl]
Od 15 czerwca operatorzy powinni wprowadzić regulację przygotowaną przez Parlament Europejski i Radę, obniżyć stawki tak, aby zaczęło funkcjonować “Roam like at home” – powiedział Marcin Cichy, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, w rozmowie z money.pl.
Prezes UKE przypomniał, że tylko Orange wywiązał się ze swojego obowiązku i przygotował ofertę roamingową zgodną z nowymi wytycznymi. Pozostali operatorzy wciąż pracują nad swoimi ofertami i są w stałym kontakcie z UKE, co ma im pomóc w takim skonstruowaniu regulaminów roamingowych, aby skorzystali na tym przede wszystkim konsumenci. Urząd jednak nie może naciskać na operatorów, żeby stworzyli konkretne oferty.
Kary, o których wspomniał prezes UKE, zależą od wielu czynników, miedzy innymi od zachowania przedsiębiorcy oraz społecznej szkodliwości jego działań. Mogą one wynieść do 3% rocznych przychodów przedsiębiorcy lub do 300% wynagrodzenia zarządu.
[źródło: http://www.telepolis.pl]
Nowa ustawa nakłada obowiązek płacenia abonamentu RTV (22,70 zł miesięcznie) tylko na jedną grupę – abonentów płatnej telewizji. Z tego powodu abonenci kablówek i platform satelitarnych coraz głośniej żądają usunięcia z pakietów kanałów TVP. Abonenci grożą także, że jeśli operatorzy udostępnią Poczcie Polskiej ich dane, to będą rezygnować z usług płatnej telewizji.
UOKiK przedstawiło wykładnię, że zmiana przepisów dotyczących abonamentu radiowo-telewizyjnego nie może być podstawą do przedterminowego rozwiązania umowy z kablówką. “Ustawa abonamentowa nie nakłada obowiązku zmiany regulaminu, tylko przekazanie danych” – wyjaśnia UOKiK.
Dodajmy, że powyższe stanowisko dotyczy tych abonentów, którzy zawarli z operatorem umowy na czas określony (np. 24 miesiące). W tym przypadku rezygnacja z usług operatora będzie obarczona karą za wcześniejsze zerwanie umowy. Klienci posiadający umowy bezterminowe, mogą zrywać umowy bez ponoszenia kar (zgodnie z regulaminami).
[źródło: https://media2.pl/]
Na podstawie § 23 ust. 2 pkt 8 Statutu Orange Polska S.A. oraz zgodnie z uchwałą z dnia 2 czerwca 2017 roku Rada Nadzorcza Orange Polska S.A. dokonała wyboru firmy Ernst & Young Audyt Polska Sp. z o.o do przeprowadzenia badań sprawozdań finansowych Orange Polska S.A. i Grupy Kapitałowej Orange Polska za rok obrotowy 2017 oraz przeglądów skróconych sprawozdań Orange Polska S.A. i Grupy Kapitałowej Orange Polska za okres sześciu miesięcy kończący się 30 czerwca 2017 roku.
[źródło: http://biznes.pap.pl/]
PING Tygodnia 29.05 – 04.06.2017
przeczytaj najnowszy numer isporfessional