Powstaje inicjatywa „Porozumienie na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych PW eSkills”. Ogłosiło to Ministerstwo cyfryzacji. Program ma za zadanie wspierać współpracę pomiędzy instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi, środowiskiem biznesowym i naukowym w celu podniesienia kompetencji cyfrowych Polek i Polaków.
Projekt PW eSkills to element priorytetu V Programu Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Skoncentrowany jest na lepszym zarządzaniu i koordynowaniu działań wspierających rozwój umiejętności cyfrowych w Polsce. Ma na celu przygotowanie ludzi do korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie. Jednocześnie zmniejsza ryzyko.
– Inicjatywa PW eSkills to krok milowy w budowaniu cyfrowego społeczeństwa, w którym każdy obywatel ma szansę rozwijać swoje umiejętności technologiczne. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami i organizacjami zamierzamy stworzyć zintegrowany ekosystem, który pozwoli Polakom korzystać z pełni możliwości, jakie oferują nowoczesne technologie – zapewnia Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Kompetencje cyfrowe obywatelek i obywateli to kluczowy element w budowaniu jakości życia i wspierania rozwoju gospodarczego. Pozwalają na lepszą konkurencyjność i innowacyjność polskich przedsiębiorstw.
– Rozwój kompetencji cyfrowych to nie tylko inwestycja w przyszłość, ale także kluczowy element w walce z wykluczeniem cyfrowym i budowaniu spójności społecznej. Naszym celem jest, aby do 2035 roku 85 proc. obywateli miało przynajmniej podstawowe kompetencje cyfrowe – mówi Krzysztof Gawkowski.
– Dzięki tej inicjatywie pomagamy Polakom nie tylko lepiej wykorzystywać możliwości nowych technologii, ale też wzmacniamy ich odporność na zagrożenia cyfrowe, jednocześnie zmniejszając ryzyko wykluczenia cyfrowego i jego konsekwencji społecznych – dodaje Paweł Olszewski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Obszary działania w ramach „PW eSkills”
„PW eSkills” to działania w pięciu kluczowych obszarach.
1. Podnoszenie poziomu kompetencji cyfrowych – w tym obszarze znajduje się organizowanie kursów, szkoleń i warsztatów, a także udostępnianie materiałów i narzędzi edukacyjnych. Mają one dotyczyć tematów takich jak cyfrowa higiena, e-usługi, czy identyfikacja elektroniczna.
2. Promowanie rozwoju kompetencji cyfrowych i dobrych praktyk – obszar obejmuje propagowanie pozytywnych przykładów oraz motywowanie do ciągłego rozwijania cyfrowych umiejętności.
3. Wspieranie równości i różnorodności w sektorze ICT – działania podejmowane w tym sektorze służą zwiększeniu reprezentacji i wsparcia różnorodnych grup zawodowych w branży technologicznej.
4. Wzmacnianie współpracy między podmiotami wspierającymi rozwój cyfrowych kompetencji – ten obszar pozwala na promowanie współpracy między różnorodnymi instytucjami i organizacjami, dzięki czemu możliwe będzie stworzenie zintegrowanego ekosystemu kompetencji cyfrowych.
5. Tworzenie nowych inicjatyw i rekomendacji – w obszarze znajdzie się miejsce na rozwój inicjatyw oraz opracowywanie rekomendacji w zakresie planowania, koordynacji i finansowania projektów rozwojowych, które są oparte o badania i analizę potrzeb obywateli.
Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do współpracy przy PW eSkills wszystkie zainteresowane podmioty, w tym administrację publiczną, organizacje pozarządowe, przedstawicieli sektora prywatnego oraz naukowego. Wszelkie informacje można uzyskać wysyłając mail na adres: eskills@cyfra.gov.pl.
Źródło: gov.pl