TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Tego jeszcze w mObywatelu nie było

Nowa funkcja pojawiła się w mObywatelu. W ramach usługi „Bezpiecznie w sieci” można zgłaszać nielegalne treści jak chociażby prezentujące seksualne wykorzystywanie nieletnich. Zgłoszenia obsługiwane są przez zespół Dyżurnet.pl działający w ramach NASK.

Do tej pory użytkownicy usługi „Bezpiecznie w sieci” zgłaszali dzięki niej podejrzane działania i treści w internecie. Były to:
– złośliwe strony internetowe;
– podejrzane SMS-y;
– podejrzane e-maile;
– oszustwa internetowe.

„Nielegalne treści” – nowa funkcja w usłudze „Bezpiecznie w sieci”

Teraz „Bezpiecznie w sieci” zostało rozszerzone o zgłaszanie nielegalnych treści. Pozwala to raportować materiały przedstawiających na przykład niepokojące zachowania wobec dzieci, ale nie tylko.

Szybszy sposób zgłaszania tego typu treści ma pomóc chronić chociażby dzieci przed szkodliwymi obliczami internetu. Dane Dyżurnet.pl pokazują, że tylko w pierwszym półroczu 2024 roku zarejestrowano 10,3 tys. zgłoszeń dotyczących treści przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Oznacza to, ze w sieci znajduje się bardzo dużo tego typu treści i dlatego powstało narzędzie, które pozwoli szybciej je wychwytywać.

– Dzięki funkcji „Nielegalne treści” w aplikacji mObywatel wzmacniamy ochronę dzieci i całego społeczeństwa przed najpoważniejszymi zagrożeniami w sieci. Nowe rozwiązanie pozwala użytkownikom łatwo zgłaszać niepokojące materiały, w tym treści związane z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Tworzymy narzędzia, które wspierają obywateli w dbaniu o bezpieczną przestrzeń online – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier, minister cyfryzacji.

Zgłoszenia trafią do Dyżurnet.pl

Zgłoszenia użytkowników, którzy dokonają ich za pośrednictwem funkcji „Nielegalne treści”  będą analizowane przez zespół Dyżurnet.pl. Składa się on z ekspertów NASK. Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa NASK-PIB został wskazany jako jeden z Zespołów Reagowania na Incydenty Komputerowe tzw. CSIRT. To właśnie członkowie Dyżurnet.pl będą podejmować decyzję, czy dany przypadek powinien zostać zgłoszony służbo w Polsce lub za granica.

Cała procedura będzie odbywać się niezależnie, czy użytkownik przekaże zgłoszenie anonimowo, czy poda adres e-mail. Wszystkie zgłoszenia będą analizowane z odpowiednią starannością i traktowane poważnie.

– Bardzo ważna w reagowaniu na nielegalne treści jest jak najszybsze podjęcie działań. Jest to możliwe, dzięki temu, że każdy z nas może podjąć reakcję i w łatwy sposób zgłosić potencjalnie nielegalne treści do Dyżurnet.pl – powiedziała Martyna Różycka, kierowniczka Działu Reagowania na Nielegalne Treści w Internecie Dyżurnet.pl NASK.

„Nielegalne treści” – jak skorzystać z funkcji?

Najnowsza funkcja dostępna jest w wersji aplikacji mObywatel 4.45 i późniejszych. Atualizacja pojawia się stopniowo, więc jeśli ktoś jeszcze nie ma tej funkcji, to pojawi się po aktualizacji w najbliższym czasie.

Żeby skorzystać z funkcji „Nielegalne treści” trzeba mieć potwierdzoną tożsamość – chociażby przez dodanie mDowodu. Następnie z listy usług trzeba wybrać „Bezpiecznie w sieci”. Tam na ekranie głównym usługi kliknąć „Zgłoś incydent”, a na kolejnym ekranie wybrać „Nielegalne treści”.

Zgłaszanie jest proste i prowadzą przez nie przejrzyste instrukcje na kolejnych ekranach. Finalizacja zgłoszenia odbywa się poprzez przycisk Wyślij.

Każdy użytkownik decyduje, czy zgłoszenia dokonuje anonimowo czy podaje swój e-mail. W drugim przypadku otrzyma powiadomienia o statusie zgłoszonej sprawy.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze