„Wysoka jakość i dostępność e-usług publicznych” to projekt, który ma pomóc tworzyć nowe e-usługi i rozwijać dotychczasowe. Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło właśnie do niego nabór. Na dofinansowania przeznaczono ponad 878 milionów złotych.
– Rozwój e-usług publicznych to fundament nowoczesnej administracji, która nadąża za potrzebami obywateli i przedsiębiorców. Dzięki nowym projektom coraz więcej spraw będzie można załatwić online, bez barier czasu i miejsca. Zależy nam na tym, aby państwo było bliżej obywatela – dostępne, wygodne i przyjazne. Naszym celem jest poprawa jakości życia obywateli dzięki cyfryzacji – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Ogłoszony przez CPPC nabór jest krokiem w kierunku jeszcze wygodniejszych i bezpieczniejszych e-usług.
878 milionów do wzięcia
O dofinansowanie mogą ubiegać się jednostki administracji rządowej i podległe im instytucje. Mogą to być:
– sądy,
– jednostki prokuratury,
– samorządy zawodowe.
Dofinansowane zostaną projekty, które obejmują:
– optymalizację procesów w relacji z obywatelami i przedsiębiorcami,
– rozwój e-usług publicznych i wewnątrzadministracyjnych,
– cyfryzację zaplecza administracji (back-office),
– budowę rozwiązań horyzontalnych usprawniających administrację publiczną w skali kraju.
Dodatkowe punkty będą przyznawane projektom wykorzystującym publiczne rozwiązania chmurowe oraz integrującym istniejące e-usługi w kompleksowe systemy.
Nowy nabór to kontynuacja działania 2.1 Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy realizowanego w 2023 r. Wtedy CPPC podpisało 12 umów na rozwój e-usług i modernizację istniejących systemów. Przeznaczono na to 726 mln. Teraz kwota jest znacznie wyższa, bo wynosi ponad 878 milionów złotych.
Cyfrowa administracja coraz bliżej obywateli
– Jako CPPC już od wielu lat dbamy o to, aby administracja publiczna była przyjazna i bezpieczna dla każdego obywatela. W latach 2014-2020 dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich nasi Beneficjenci zrealizowali aż 56 projektów tworzących 233 e-usługi, z których korzystamy dzisiaj wszyscy – powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Cyfryzacja już ułatwiła dostęp do informacji i uprościła wiele procesów administracyjnych. To ułatwia kontakt z nią obywateli i obywatelek, ale również firm.
– Działania z poprzednich lat kontynuujemy w ramach Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy. Serdecznie zachęcam wszystkich potencjalnych Beneficjentów do wzięcia udziału w naborze – do rozdysponowania mamy ponad 878 mln zł, które znacznie przyczynią się do stworzenia dostępnej i przyjaznej administracji – dodał Wojciech Szajnar.
Źródło: gov.pl