TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ponad 40 milionów złotych dofinansowania wsparcia osób wykluczonych cyfrowo

Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło wyniki dla ostatniego naboru z Inwestycji E-kompetencje, realizowanej z Krajowego Planu Odbudowy. Celem prowadzonego naboru było wyłonienie szkoleń, które zniwelują wykluczenie cyfrowe. Wybrano pięć projektów, których łączne dofinansowanie to ponad 40,4 mln zł.

– Współczesny świat stawia przed nami wyzwania, które bez umiejętności cyfrowych stają się barierą trudną do pokonania. Inwestując w rozwój tych kompetencji, tworzymy fundamenty dla bardziej sprawiedliwego społeczeństwa. Chcemy, aby każdy, niezależnie od miejsca zamieszkania czy sytuacji życiowej, mógł korzystać z dobrodziejstw technologii i lepiej odnajdywał się w zmieniającym się świecie – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Wykluczenie cyfrowe

Wykluczeniem cyfrowym może być określony po prostu brak dostępu do internetu, ale to pojęcie mieści znacznie więcej. To także brak umiejętności korzystania z nowoczesnych technologii. Może wynikać:
– z ograniczeń finansowych,
– z wieku,
– z miejsca zamieszkania.

Osoby, o których mówi się, że są wykluczone cyfrowo nie nadążają za rozwojem technologii. Trudność sprawia im obsługa bankowości online, dostęp do edukacji czy podstawowych usług cyfrowych.

Program niwelowania wykluczenia cyfrowego

W 10 województwach przeprowadzone zostaną szkolenia, które maja zniwelować wykluczenie cyfrowe. Szkolenia te będą oparte na metodologii Eurostatu, wykorzystywanej do obliczania Wskaźnika Umiejętności Cyfrowych (Digital Skills Indicator). Szkolenia będą kierowane do osób:
– wykluczonych cyfrowo z uwagi na niekorzystanie z internetu i nieposiadanie żadnych umiejętności w tym zakresie,
– z niskimi umiejętnościami cyfrowymi, co pozbawia je możliwości aktywnego i bezpiecznego korzystania z narzędzi cyfrowych.

Dofinansowane projekty zostały złożone przez:
– Stowarzyszenie Humaneo,
– Fundację Asuncion Morera,
– Fundację Edukacja Bez Barier – Na Rzecz Rozwoju Edukacji w Polsce,
– Warmińsko-Mazurski Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Olsztynie.

Przeszkolonych ma zostać 16 tysięcy osób.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze