TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Projekt dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami

Centrum Projektów Polska Cyfrowa oceniło wniosek w ramach naboru niekonkurencyjnego dla priorytetu „Dostępność i usługi dla osób z niepełnosprawnościami”. Wniosek złożyło ministerstwo cyfryzacji, a dofinansowanie odbywa się w programie Funduszy europejskich dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS). Przyznane dofinansowanie to aż 10,4 mln zł.

Nabór niekonkurencyjny – co to takiego?

Nabór niekonkurencyjny nie zakłada porównywania projektów. Środki przyznaje się bez takiego porównania. W takim trybie rozpatrywane są projekty, których celem są zadania publiczne jakie wynikają z przepisów prawa lub które mają strategiczne znaczenie dla rozwoju kraju.

Wsparcie dostępności cyfrowej

Oceniony projekt nazywa się  „AI DC – sztuczna inteligencja wspierająca dostępność cyfrową”. Dzięki niemu powstanie wirtualny asystent oparty na sztucznej inteligencji. Celem jest wsparcie twórców rozwiązań cyfrowych we wdrażaniu dostępności cyfrowej zgodnie z ustawą o dostępności cyfrowej z 2019 roku.

Wirtualny asystent będzie działał jako chatbot. Będzie mógł sprawdzać dostępność stron internetowych, a w przypadku problemów proponować ich naprawę.

Z wirtualnego asystenta będą mogli korzystać:
– projektanci, webmasterzy, programiści, pracownicy firm tworzących strony internetowe i podmioty publiczne, czyli wszyscy twórcy rozwiązań cyfrowych,
– instytucje monitorujące dostępność cyfrową w Polsce.

Jak będzie działał wirtualny asystent?

Wirtualny asystent pomoże w tworzeniu alternatywnych tekstów do grafik i napisów do materiałów multimedialnych. Twórców rozwiązań cyfrowych będzie wspierał w likwidacji problemów z dostępnością cyfrową. Wskaże błędy i zasugeruje naprawę.

Użytkownik będzie miał możliwość rozmowy z chatbotem na temat wykrytych błędów czy innych kwestii, będzie mógł rozwiać wątpliwości związane z dostępnością cyfrową. Narzędzie zastąpi w pewnym zakresie eksperta ds. dostępności cyfrowej. Od jego wprowadzenia to ono udzieli wyczerpujących wyjaśnień zarówno w formie odpowiedzi na konkretne pytania, jak i poprzez sugerowanie kierunku działań sprawdzających.

Jak długo będzie działał projekt?

Koniec realizacji projektu ma nastąpić w 2028 r. Następnie narzędzie będzie utrzymywane przez kolejne trzy lata. Przyczyni się to do skuteczniejszego wdrażania dostępności cyfrowej w podmiotach publicznych działających na terenie Polski. Ministerstwo cyfryzacji uznaje, że wpłynie to na długoterminową poprawę dostępności cyfrowej w kraju.

Nie wiadomo, jak będzie wyglądała sytuacja po tych trzech latach. Jakie wprowadzone będą narzędzia dla podmiotów, które wtedy będą mierzyły się z tym problemem.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze