Centrum Projektów Polska Cyfrowa ogłosiło wyniki oceny formalnej dla trzeciego naboru w ramach Inwestycji „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” Krajowego Planu Odbudowy. Inwestycja ma na celu zapewnienie wszystkim w kraju dostęp do szybkiego internetu.
Inwestycja „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” to kluczowa inicjatywa w ramach KPO. Na obszarach, na których dotąd brakowało dostępu do internetu, powstanie dzięki niej nowa infrastruktura światłowodowa.
To już trzeci nabór w ramach tej Inwestycji. Aktualnie w realizacji jest 112 umów o wartości ponad 2,1 miliarda złotych. Pozwoli to podłączyć do sieci 459 tysięcy nowych punktów adresowych.
– Dostęp do szybkiego i stabilnego internetu to dziś nie tylko wygoda, lecz także konieczność dla budowy nowoczesnej gospodarki i społeczeństwa. Inwestycje, takie jak ta pozwalają wyrównywać szanse w różnych regionach Polski i wspierają zrównoważony rozwój – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
Ocena formalna i merytoryczna
Po przeprowadzeniu oceny formalnej pozytywnie zostało rozpatrzonych 195 wniosków. Łączna ich kwota to ponad 1,2 miliarda złotych. Pełna lista ocenionych wniosków dostępna jest na stronie internetowej Centrum Projektów Polska Cyfrowa.
Wnioski w ramach inwestycji „Zapewnienie dostępu do bardzo szybkiego internetu na obszarach białych plam” oceniane były w dwóch etapach. Ocena formalna była pierwszym z nich. Weryfikowano w niej to, czy wniosek został złożony w ramach właściwego konkursu, w terminie wskazanym w ogłoszeniu oraz czy jest kompletny.
Następnie wnioski podlegają ocenie merytorycznej. Na tym etapie sprawdzane jest, czy przedsięwzięcie spełnia wymogi techniczne oraz finansowe. Przyznawana jest punktacja w zależności od stopnia spełnienia wybranych kryteriów.
Dopiero po pozytywnej ocenie formalnej i merytorycznej podpisywana jest umowa o dofinansowanie. Umożliwia to rozpoczęcie inwestycji na danym obszarze.
Rozwój sieci wspierają Fundusze Europejskie
Rozszerzanie dostępu do szybkiego internetu wspierane jest przez Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy. Jeden nabór finansowany z tych funduszy to aż 71 umów o łącznej wartości ponad 1,3 miliarda złotych. Przekłada się to na 307 931 punktów adresowych mieszkalnych i firmowych, które uzyskają dostęp do internetu o prędkości minimum 100 Mb/s oraz możliwością rozbudowy do prędkości gigabitowych.
Źródło: gov.pl