TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Grupa robocza dalej pracuje nad ochroną dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie

W ministerstwie cyfryzacji trwają prace nad wzmocnieniem ochrony dzieci i młodzieży przed szkodliwymi treściami w internecie. Kolejne spotkania nieformalnej grupy roboczej zajmującej się tymi kwestiami odbyły się w sierpniu i wrześniu.

W spotkaniach biorą udział przedstawiciele administracji publicznej, uczelni oraz organizacji pozarządowych. Dyskutują nad opracowaniem skutecznych rozwiązań dla ochrony dzieci i młodzieży przed negatywnym wpływem treści dostępnych w sieci.

Kolejna dwa spotkania grupy roboczej

7 sierpnia 2024 r. odbyło się jedno ze spotkań zespołu, które dotyczyło ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie. Omówiono na nim kwestie związane z pojęciami prawnymi, które będą podstawą przyszłych regulacji. Dotyczyło to chociażby definicji pojęć takich jak małoletni”, „treści szkodliwe” oraz „treści pornograficzne”.

W trakcie spotkania przedstawiono także odpowiednie akty prawny Unii Europejskiej oraz regulacje innych państw, które dotyczą ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami. Tworząc ustawę w Polsce można czerpać z rozwiązań w nich zastosowanych.

Kolejne spotkanie odbyło się 18 września 2024 r. Poruszono na nim kwestie proponowanych rozwiązań legislacyjnych. Dyskutowano o kształcie przyszłej regulacji i prawach oraz obowiązkach podmiotów związanych z ochroną małoletnich. Omówiono mechanizmy weryfikacji wieku, procedury egzekwowania przepisów oraz kompetencje organu właściwego.

Jakie będą dalsze działania?

Kolejny krok to opracowanie projektu ustawy i przeprowadzenie go zgodnie ze ścieżką legislacyjną. Zostanie on poddany szerokim konsultacjom społecznym. Umożliwi to każdej zainteresowanej tematem osobie zgłoszenie uwag i wpływ na tworzone przepisy.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze