Związek zawodowy aktorów SAG-AFTRA zawarł porozumienia dotyczące wykorzystywania głosów aktorów przez AI. Drugą stroną porozumienia jest start-up Narrativ. Cyfrowe przetwarzanie głosu przez AI pozwoli chociażby na monetyzowanie przez artystów swoich głosów.
SAG-AFTRA i Narrativ ustanawiają nowy standard etycznego wykorzystania replik głosowych generowanych przez sztuczną inteligencję w reklamie cyfrowej – podaje w oświadczeniu SAG-AFTRA.
Narrativ ma siedzibę w Nowym Jorku. Start-up prowadzi platformę, która oferuje reklamodawcom narzędzia do tworzenia spotów audio przy użyciu narzędzi AI. Porozumienie zawarte z SAG-AFTRA to szansa dla 160 tysięcy członków związku na wykorzystywanie ich głosów znajdujących się w bazie firmy. Przetwarzanie ich przez AI pozwoli aktorom i aktorkom zarabiać.
Aktor może ustalić cenę, za którą reklamodawca może cyfrowo naśladować jego głos. Pod warunkiem, że wynosi ona co najmniej minimalne wynagrodzenie SAG-AFTRA za reklamy audio. Marki muszą uzyskać zgodę wykonawców na każdą reklamę, która wykorzystuje cyfrową wersję głosu – opisuje warunki porozumienia Reuters.
Wykorzystanie głosów aktorów przez AI
Podczas ubiegłorocznego wielkiego strajku aktorów w USA jedną z głównych kwestii było wykorzystywanie głosów i wizerunków przy użyciu sztucznej inteligencji. Aktorzy nie zgadzali się, by te ich narzędzia pracy były bez ich zgody i wiedzy przetwarzane na potrzeby różnych projektów.
Porozumienie zawarte między SAG-AFTRA i Narrativ to trochę inna sytuacja. Tutaj wiadomo czyj głos i w jakim zakresie zostanie wykorzystany, a jego właściciel otrzyma za to wynagrodzenie. Ale nawet przy tych założeniach nie wszystkie osoby ze związku musza zgodzić się na swój udział w przedsięwzięciu.
– Nie wszyscy członkowie będą zainteresowani skorzystaniem z możliwości, jakie może zaoferować licencjonowanie ich cyfrowych replik głosowych, i jest to zrozumiałe. Ale dla tych, którzy są zainteresowani, będzie teraz taka bezpieczna opcja – powiedział Duncan Crabtree-Ireland, krajowy dyrektor wykonawczy i główny negocjator SAG-AFTRA
Porozumienie to sposób na zabezpieczenie interesów aktorów i aktorek przed nieautoryzowanym wykorzystywaniem ich głosów przez biznes. Takie sytuacje mają miejsce obecnie.
Niedawno ofiarą tego typu działań opartych o AI została Scarlett Johansson:
Źródło: Wirtualne Media