TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PKE – wyjaśnienia: umowy, zasady, elektroniczny wykaz abonentów, dostosowanie działalności

Wspólnie z Kancelarią Prawną Media przybliżamy Czytelnikom kolejne kluczowe kwestie i rozwiewamy wątpliwości operatorów dotyczące Ustawy prawo komunikacji elektronicznej. 

Prawnicy – Tomasz Proć, Dominik Tokarski z Kancelarii Prawna Media) przypominają, że uchwalona ustawa dostosowuje polskie regulacje do prawa unijnego oraz do potrzeb wynikających z sytuacji na rynku usług telekomunikacyjnych.

Umowa o udostępnieniu numeracji przekazywana Prezesowi UKE

    Podmiot udostępniający zasoby numeracji powinien przekazać Prezesowi UKE umowę o udostępnieniu numeracji w ciągu 14 dni od jej zawarcia. Jest to nowy obowiązek, ponieważ dotychczas podmiot udostępniający był zobowiązany jedynie do poinformowania Prezesa UKE o zakresach udostępnionych numeracji.

    Nowy wymóg dotyczy również późniejszych zmian umowy o udostępnieniu numeracji. Z brzmienia przepisów nie wynika jednak, aby obowiązek obejmował przekazywanie Prezesowi UKE umów zawartych przed wejściem w życie PKE. 

    Brak realizacji tego obowiązku może skutkować nałożeniem kary pieniężnej, jeżeli przemawia za tym charakter lub zakres naruszenia. 

    Zasady udostępniania informacji uprawnionym podmiotom

      Dodany został obowiązek przekazywania podmiotom uprawnionym danych o położeniu urządzeń abonenckich. Ten dodatkowy obowiązek obejmuje udostępnianie:

      • danych zapewniających aktualną lokalizację urządzenia działającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
      • danych lokalizacyjnych urządzenia końcowego pracującego w ramach usługi roamingu krajowego, świadczonej przez innego przedsiębiorcę.

      Prowadzenie elektronicznego wykazu abonentów, użytkowników lub zakończeń sieci

      Zniesiono wymóg prowadzenia elektronicznego wykazu zawierającego dane uzyskiwane przy zawieraniu umowy.

        Przedsiębiorcy w dalszym ciągu mogą być wzywani przez uprawnione organy do udostępniania tych danych. Nie jest jednak wymagane gromadzenie ich w specjalnym wykazie.

        Dostawca publicznie dostępnej usługi poczty elektronicznej a dostosowanie działalności do PKE

        Zgodnie z nowymi przepisami, wiele przepisów PKE stosuje się nie tylko do tradycyjnych usług telekomunikacyjnych, ale również do tzw. usług komunikacji interpersonalnej niewykorzystujących numerów (NIICS). Klasycznym przykładem NIICS jest usługa poczty elektronicznej. 

        Prosimy o pytania

        To oczywiście dopiero wierzchołek góry lodowej zagadnień związanych z PKE. Pozostajemy w kontakcie z Kancelarią Prawną Media, wkrótce opublikujemy kolejne wyjaśnienia do ustawy, a także zapraszamy naszych Czytelników do przesyłania własnych pytań i wątpliwości na adres: prasa@misot.pl

        Tomasz Proć
        Tomasz Proćhttps://kancelaria.media.pl/
        Specjalista w dziedzinie: ochrona danych osobowych, telekomunikacja. Pierwsze doświadczenie w sektorze telekomunikacyjnym zdobył pracując w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej, w którym odpowiadał m.in. za regulację rynku hurtowego: pracował nad rozstrzyganiem sporów międzyoperatorskich, opracowywał oferty ramowe operatorów SMP. Brał także udział w zawarciu porozumienia w 2009 r. pomiędzy Prezesem UKE a ówczesnym największym przedsiębiorcą telekomunikacyjnym w Polsce. Następnie współpracował z czołowymi kancelariami zajmującymi się nowoczesnymi technologiami w Polsce. W latach 2020 – 2022 pracował w Ministerstwie Cyfryzacji / Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełniąc obowiązki Zastępcy Dyrektora, a następnie Dyrektora Departamentu Telekomunikacji. W tym czasie pracował m.in. nad opracowaniem projektu ustawy prawo komunikacji elektronicznej. Od stycznia 2023 r. współpracownik Kancelarii Prawnej Media.

        przeczytaj najnowszy numer isporfessional

        Najnowsze