TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Zakaz zawierania umów na ponad 24 miesiące obowiązuje już od soboty 17 sierpnia

9 sierpnia 2024 roku zostało opublikowane Prawo komunikacji elektronicznej (PKE), wraz z ustawą wdrażającą (wPKE). Linki do oficjalnych wersji opublikowanych ustaw dostępne są tu:

–   PKE: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1221

–   wPKE: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2024/1222

Od piątku płynie więc termin na wejście w życie PKE. Zasadniczo są to trzy miesiące, czyli większość przepisów wejdzie w życie 10 listopada 2024 roku. Od tej zasady są jednak liczne wyjątki.

W sobotę 17 sierpnia 2024 roku wejdzie w życie zakaz zawierania umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych na okres dłuższy, niż 24 miesiące. Pod rządami dotychczasowego Prawa telekomunikacyjnego zakaz ten dotyczył tylko początkowego okresu obowiązywania umowy. Teraz obejmie też kolejne okresy. Ograniczenie dotyczy tylko konsumentów[1] i nie dotyczy usług transmisji danych M2M. Zwracamy uwagę, że formalnie przepis dotyczy tylko umów zawieranych na czas określony. Uważa się jednak, że obejmują także umowy zawierane na czas nieokreślony, z okresem przywiązania (tak choćby S.Piątek, komentarz do art. 56 Pt).

Zwracamy uwagę, że pod PKE stracą znaczenie dla przywiązania abonenta udzielane mu ulgi. Uzasadniona może być więc zmiana strategii marketingowej. O tym i innych zagadnieniach związanych z wdrożeniem PKE będziemy mówili w ramach:

–   szkoleń online, które zostaną udostępnione w nowym cyklu MiŚOT Akademii,

–   drugiego wydania nieodpłatnych warsztatów, które odbędą się 28 sierpnia.

Szkolenia dostępne będą wkrótce na MiŚOT Akademia (misot.pl). Na warsztaty zapisać się można tu: https://www.prawokomunikacjielektronicznej.pl/webinarpke. Przedstawimy m.in. zmienione zasady dostępu do nieruchomości i infrastruktury telekomunikacyjnej oraz nowe obowiązki informacyjne wobec abonentów.


[1]   art. 292 ust. 1 PKE wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od publikacji. Naszym zdaniem brak podstaw do objęcia zakazem w okresie przejściowym także mikroprzedsiębiorców, małych przedsiębiorców oraz organizacji pozarządowych.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze