Senacka komisja kultury i środków przekazu poparła nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wprowadzając poprawki, które zakładają, że prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) będzie mediatorem w sporach między wydawcami a platformami cyfrowymi (tzw. big techami).
We wtorek senatorowie debatowali nad poprawkami przygotowanymi przez zespół złożony z przedstawicieli wydawców i urzędników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec poinformował, że wypracowane rozwiązania mają na celu zapewnienie równowagi stron oraz zwiększenie skuteczności negocjacji, szczególnie w kwestii ustalenia wynagrodzenia za korzystanie z publikacji prasowych online przez platformy cyfrowe.
Wyrobiec podkreślił, że prezes UKE będzie odpowiedzialny za realizację ustaleń oraz przepisów związanych z regulacją tego zadania. Rekomendowane rozwiązanie, które ma formę poprawki senackiej, zakłada, że w pierwszej kolejności wynagrodzenie ma być ustalone polubownie w drodze negocjacji, a dopiero później przez mediację przeprowadzoną przez prezesa UKE.
Interwencja prezesa UKE nastąpi po bezskutecznych negocjacjach i przyjmie formę orzeczenia administracyjnego ustalającego wartość wynagrodzenia lub sposób jego obliczenia. Wydawcy będą mogli uczestniczyć w postępowaniu samodzielnie lub grupowo. Określone zostały także terminy na każdą czynność przeprowadzoną przez strony oraz UKE, a całe postępowanie nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście miesięcy.
Wyrobiec zapewnił, że wydawcom i usługodawcom przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu do sądu powszechnego specjalizującego się w sprawach własności intelektualnej, który będzie orzekać w skróconych terminach: 18 miesięcy dla pierwszej instancji i 12 miesięcy dla drugiej instancji.
Źródło: TVN24.pl