Krajowy Instytut Mediów opublikował raport ze stanu przygotowań polskich gospodarstw domowych na nowy standard odbioru telewizji naziemnej – DVB-T2/HEVC. Między sierpniem 2022 r. a październikiem 2023 r. liczba gospodarstw przygotowanych na tę zmianę wzrosła do 93 proc.
Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że dla części gospodarstw domowych zmiana standardu wiąże się jednak z koniecznością wymiany odbiornika telewizyjnego (dekoder albo telewizor) na nowszy, przystosowany do zmiany standardu model lub doposażenia obecnie użytkowanego odbiornika telewizyjnego w odpowiedni dekoder.
Szacunki wskazują zatem, że liczba gospodarstw nieprzygotowanych na nowy standard odbioru telewizji naziemnej spadła z 990 tys. do 266 tys.
W I kwartale 2024 roku statystyczny Polak oglądał telewizję przez prawie 4 godziny 2 minuty dziennie, tj. o 4 minuty krócej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. Średnia wielkość widowni minutowej zmniejszyła się o ponad 306 tys. (do 5 mln 750 tysięcy) Natomiast czas oglądania przypadający na statystycznego widza zmalał o minutę (do 6 godz. 31 minut).
Szczegółowe informacje dotyczące średniej widowni minutowej, udziałów i zasięgów programów naziemnej telewizji cyfrowej (NTC) w I kwartale 2024 roku wśród widzów, którzy mają dostęp wyłącznie do programów naziemnych zestawiono w tabeli poniżej:
W tradycyjnej TV oglądamy głównie kanały informacyjne, treści publicystyczne, kulturalne oraz sportowe, a także filmy i seriale.
Powyższe dane wyraźnie wskazują, że telewizja wcale nie umiera. Zmienia się sposób, w jaki Polacy z niej korzystają i odbierają emitowane treści, ale zainteresowanie w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie.
Kwartalne raporty dotyczące rynku telewizyjnego dostępne są na stronie KRRiT.