TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Unia Europejska: Superkomputery pomogą rozwijać AI

Jest plan Unii Europejskiej, by wykorzystać superkomputery do rozwoju sztucznej inteligencji. Kraje członkowskie poparły rozporządzenie w tej sprawie. Decyzja ma przyspieszyć rozwój AI w UE.

Superkomputery przetwarzają coraz większe ilości danych i wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Służą w opiece zdrowotnej czy odnawialnych źródłach energii, ale też mają udział w działaniach na rzecz cyberbezpieczeństwa. Teraz zostaną wykorzystane do rozwoju sztucznej inteligencji w UE.

– Europa musi być liderem w dziedzinie AI, aby pozostać konkurencyjna na arenie międzynarodowej. Dzięki przyjętemu dziś rozporządzeniu wyposażymy naszych badaczy, start-upy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa w potężne narzędzia do rozwijania najnowocześniejszych projektów AI w UE – powiedział Willy Borsus, minister Belgii ds. badań i innowacji.

Wspólne działania państw UE

W 2018 r. państwa UE ustanowiły Europejskie Wspólne Przedsięwzięcie w dziedzinie Obliczeń Wielkiej Skali (EuroHPC). Jest to struktura prawna i finansowa. Połączyła zasoby państw europejskich w budowie światowej klasy superkomputerów. Jednocześnie wspiera badania i innowacje w tej dziedzinie.

Obecnie w ramach EuroHPC wykorzystywanych jest dziewięć superkomputerów. Zlokalizowane są one w różnych miejscach Europy.

Obecnie pojawiło się rozporządzenie, na mocy którego superkomputery będą działały na rzecz rozwoju AI. Unijni ministrowie je poparli, co otwiera drogę do nowych testów.

Superkomputery będą wykorzystywane do opracowywania, testowania i walidacji wielkoskalowych modeli AI ogólnego przeznaczenia. Będą też wspierać nowe zastosowania sztucznej inteligencji. Dostęp do nich będą miały głównie start-upy oraz małe i średnie firmy.

Źródło: PAP, businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze