Dostawcą prywatnej sieci 5G w modelu Open RAN dla Przemysłu 4.0 w Niemczech została firma IS-Wireless z Polski. Jeszcze w tym roku sieć ma wystartować jako część projektu badawczego w Berlinie.
Konsorcjum niemieckich firm – CampusDynA wybrało polską firmę IS-Wireless jako dostawcę sieci 5G w modelu Open RAN.
W skład konsorcjum wchodzą:
– Gestalt Robotics,
– T-Systems,
– OSRAM,
– Fraunhofer ,
– Werner-von-Siemens Center for Industry and Science.
Sieć 5G zostanie uruchomiona testowo w Berlinie w projekcie badawczym. Konsorcjum będzie badać korzyści, jakie daje wdrożenie prywatnej sieci 5G Open RAN w przemyśle. Będzie wykorzystywana chociażby dla potrzeb autonomicznych robotów mobilnych czy w celu optymalizacji zużycia energii w zakładach produkcyjnych.
Wdrożenie systemu pozwoli Niemcom w praktyce sprawdzić działanie najnowszych trendów technologicznych. Dzięki wdrożeniu prywatnej sieci 5G w Berlinie możliwa będzie ocena potencjał sieci w modelu Open RAN.
5G Open RAN z Polski
IS-Wireless z Polski opracowuje i dostarcza rozwiązania sieciowe 5G i 4G. Niedawno firma dostarczyła5G RAN do pierwszej w Polsce prywatnej sieci 5G dla Przemysłu 4.0. Jej rozwiązania pojawiły się w modelu otwartym w Hub4Industry w Krakowie.
Poza tym IS-Wireless zajmuje się wdrożeniami technologii w Wielkiej Brytanii oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Teraz do listy dołączą Niemcy.
S-Wireless ma dostarczyć wieloelementową sieć, która pozwoli na przetestowanie wykorzystania jej w przemyśle. Będzie to kompletna sieć radiowa 5G RAN (Radio Access Network) wraz z końcówkami radiowymi – O-RU, O-DU – Distributed Units i O-CU -Centralised Units.
Firma ma dostarczyć także RAN Intelligent Controller – oprogramowanie w chmurze, które odpowiada za kontrolowanie i optymalizację funkcji komunikacji pasma podstawowego w sieci RAN wraz z xApps. Zapewnia to niezbędną wydajność sieci w wymagających warunkach, które dotyczą pracy autonomicznych robotów mobilnych.
– Cieszymy się, że prywatne sieci 5G oparte o nasze najnowsze technologie budzą coraz większe zainteresowanie. Fakt, że zostaliśmy wybrani przez niemieckie konsorcjum spośród grupy silnych konkurentów, jest dla nas potwierdzeniem, że obraliśmy właściwy kierunek rozwoju naszych produktów stwierdził Sławomir Pietrzyk, Prezes i Założyciel IS-Wireless.
Źródło: telepolis.pl